Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek nadal pod wpływem Grecji

0
Podziel się:

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu pozostawała nadal Grecja, ponieważ w miniony weekend napłynęła informacja o uzgodnieniu przez państwa Strefy Euro warunków pomocy finansowej dla Grecji.

Rynek nadal pod wpływem Grecji

Grecja zamierza poprosić o pomoc

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu pozostawała nadal Grecja, ponieważ w miniony weekend napłynęła informacja o uzgodnieniu przez państwa Strefy Euro warunków pomocy finansowej dla Grecji. Wprawdzie przedstawiciel Niemiec powiedział, że do jej uruchomienia będzie potrzebny jeszcze unijny szczyt, ale Komisja Europejska szybko temu zaprzeczyła. Państwa Eurogrupy miały nadzieję, że sam fakt, iż taka pomoc może zostać udzielona pomoże Grekom pozyskać finansowanie na rynku. Niestety okazało się, że pomoc z Unii i MFW będzie potrzebna, dlatego pod koniec tygodnia Grecja zdecydowała się na rozpoczęcie rozmów o uruchomieniu pomocy.

Dobre i złe niespodzianki

Jeśli chodzi o dane makro to nie były one jednoznaczne, ponieważ raz zaskakiwały pozytywnie, a raz negatywnie. Lepsze od oczekiwań były np. dane o sprzedaży detalicznej w USA (wyniosła 1,6 proc. m/m , choć spodziewano się 1,2 proc.), a także o napływie kapitału długoterminowego do USA (wyniósł 47,1 mld USD przy prognozach na poziomie 20,5 mld). Bardzo dobry był również odczyt indeksu NY Empire State, którego wartość niespodziewanie wzrosła aż do poziomu 31,86 pkt oraz dane z rynku nieruchomości, gdzie wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych budów. Z kolei negatywnie zaskoczyły przede wszystkim dane o zasiłkach dla bezrobotnych. W tym tygodniu ich liczba wyniosła 484 tys., choć oczekiwano 440 tys. Inną, słabszą od prognoz wiadomością, była dynamika produkcji przemysłowej za oceanem, która wyniosła zaledwie 0,1 proc. m/m, podczas gdy rynek spodziewał się odczytu na poziomie 0,7 procent.

Zamknięcie luki na EUR/USD

Główna para rozpoczęła tydzień od bardzo wysokiego otwarcia, bo od okolic poziomu 1,3660. Jednak jak się później okazało inwestorom nie udało się doprowadzić do kontynuacji tego wzrostu, ponieważ kolejne dni przyniosły najpierw wahania kursu pomiędzy 1,36 a 1,37, a następnie cofnięcie poniżej 1,36.

Nastroje prodolarowe utrzymywały się również w ostatnim dniu, dlatego ostatecznie kurs EUR/USD znalazł się na poziomie 1,3520.

Regularny handel mimo tragedii

Cała Polska żyła w tym tygodniu tragedią, jaka miała miejsce w ostatnią sobotę. W wypadku samolotowym zginął prezydent Lech Kaczyński oraz wiele innych ważnych dla polskiej gospodarki osób. Rynki finansowe jednak nie zareagowały na te wydarzenia i handel toczył się jak w zwykłe dni. Różnica polegała na tym, że co jakiś czas na rynek napływały informacje o podejmowanych decyzjach, które były efektem tragedii. Obecnie osobą pełniącą obowiązki prezesa NBP jest Piotr Wiesiołek. Ponadto wiadomo, że Bronisław Komorowski poda datę wyborów prezydenckich 21 kwietnia i najprawdopodobniej wybory odbędą się 20 czerwca. Kwestią sporną pozostaje natomiast to, czy czekają nas kolejne interwencje na złotym. Z jednej strony doradca ekonomiczny premiera uważa, że mogą one już nie być konieczne. Natomiast zdaniem Radziwiłła z Ministerstwa Finansów nie można ich wykluczyć. Oznacza to, że rynek dalej nie może być pewien, czy zeszłotygodniowa interwencja była ostatnią.

Na koniec osłabienie

Pary złotowe zachowywały się w ostatnich dniach mieszanie. Z jednej strony poniedziałkowe osłabienie dolara pomogło w spadkach pary USD/PLN, a z drugiej sprawiło, że kurs EUR/PLN znalazł się w pobliżu poziomu 3,90.

Przez większość tygodnia ta druga para pozostawała jednak w okolicy 3,86, choć ostatnia sesja to ponowne straty naszej waluty i ostatecznie poziom 3,87. Natomiast w przypadku pary USD/PLN mogliśmy obserwować najpierw umocnienie złotego do poziomu 2,8215, a następnie osłabienie ponad 2,86.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)