Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Szymon Zajkowski
|

Rynek nie zaufał politykom

0
Podziel się

W pierwszym dniu tygodnia euro wyraźnie osłabiło się w stosunku do dolara posyłając kurs do poziomu najniższego od początku października tego roku.

Rynek nie zaufał politykom
bEiVcomZ

W pierwszym dniu tygodnia euro wyraźnie osłabiło się w stosunku do dolara posyłając kurs do poziomu najniższego od początku października tego roku. Kurs EUR/USD maksymalnie zniżkował do poziomu 1,3160, przebijając tym samym dołek z 25 listopada. Obecnie Eurodolar zdaje się wykonywać ruch powrotny do przebitego dołka, po czym bardzo prawdopodobne są dalsze spadki.

Najbliższym wsparciem jest dołek z początku października na poziomie 1,3140. Gdyby został on przebity kurs EUR/USD ma otwartą drogę do poziomu 1,29. Kontynuacja osłabiania się euro w stosunku do dolara może być odpowiedzią na pytanie jak inwestorzy ocenili ostatni szczyt Unii Europejskiej. Wczoraj do agencji ratingowych Standard and Poor oraz Moody's dołączyła agencja Fitch Ratings, wyrażając swoją opinię o szczycie UE.

Fitch stwierdziła, że nowe porozumienie fiskalne nie jest _ wyczerpującą odpowiedzią _ na europejski kryzys, zaznaczając również, że istnieje dużo niewiadomych odnośnie jego wdrożenia. Dzisiaj poznamy kilka ważnych odczytów danych makroekonomicznych. Z Wielkiej Brytanii napłyną dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w listopadzie. Prognoza zakłada wzrost z 0,1 proc. do 0,2 proc. m/m oraz spadek z 5 proc. do 4,8 proc. rok do roku.

bEiVconb

O godzinie 11:00 poznamy odczyt instytutu ZEW, którego poprzednia wartość wyniosła -55,2, natomiast obecnie konsensus rynkowy zakłada spadek do poziomu -56,5. Z USA poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w listopadzie. Rynek spodziewa się pozostania dynamiki na poziomie z poprzedniego miesiąca: 0,5 proc. m/m. W trakcie sesji w Stanach Zjednoczonych Komitet Federalny ds. Otwartego Rynku ogłosi decyzje odnośnie stóp procentowych.

Po serii relatywnie dobrych danych z amerykańskiej gospodarki oraz po niedawnym uruchomieniu tzw. Operations Twist (sprzedaży krótkoterminowych obligacji i kupno długoterminowych), uczestnicy rynku przewidują, że FOMC pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie 0,0- 0,25 proc. Ponadto po raz kolejny może powtórzyć, że pozostaną one na tym poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku.

Po wczorajszej aukcji 12-miesięcznych włoskich bonów, na dziś zapowiedziane są dwie kolejne aukcje długu w Europie. Po godzinie 10:30 powinniśmy znać wyniki aukcji hiszpańskich 12- i 18- miesięcznych bonów o łącznej wartości 3,25- 4,25 mld EUR, natomiast po godzinie 11:00 poznamy wyniki aukcji greckich 26- tygodniowych bonów o wartości 1,25 mld EUR.

Wczoraj w ślad za słabnącymi nastrojami oraz spadkami na EUR/USD, kurs EUR/PLN przebił ostatni szczyt z końca listopada i znalazł się najwyżej od czerwca 2009 roku. USD/PLN również pokonał listopadowe maksimum i zanotował najwyższy poziom od czerwca 2010 roku. W najbliższych dniach wciąż możemy obserwować osłabianie się złotego.

bEiVconh

Na otwarciu sesji w Europie kurs USD/PLN konsoliduje się w okolicach poziomu 3,45, a EUR/PLN 4,55. Dzisiaj poznamy wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za listopad. Prognoza zakłada spadek z 0,7 proc. do 0,3 proc. m/m oraz wzrost z 4,3 proc. do 4,4 proc. rok do roku. Dowiemy się również ile wynosiło saldo rachunku bieżącego w październiku. W wrześniu wyniosło ono -1901 mld EUR, natomiast na październik konsensus rynkowy zakłada wartość -1840 mld EUR.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

bEiVconC
waluty
komentarze walutowe
dziś w money
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)