Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rynek w zawieszeniu – czekamy na nowe impulsy

0
Podziel się

Dzisiejszy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych nie będzie ubogi. Uwagę inwestorów zwrócą posiedzenia banków centralnych (BOE i ECB), wieczorne wystąpienie Bena Bernanke w Minnesocie.

Rynek w zawieszeniu – czekamy na nowe impulsy
bEhQJSad

Dzisiejszy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych nie będzie ubogi. Uwagę inwestorów zwrócą posiedzenia banków centralnych (BOE i ECB), wieczorne wystąpienie Bena Bernanke w Minnesocie, a także zaplanowane na noc z czwartku na piątek wystąpienie prezydenta Baracka Obamy (spekuluje się, iż zapowie on wart 200-300 mld dolarów plan działań zmierzających do poprawy sytuacji na rynku pracy).

Szczegółowo o tych czynnikach piszę w subiektywnym kalendarzu makro.

Wczoraj wieczorem włoski Senat zaaprobował wart 54 mld EUR pakiet oszczędnościowy i udzielił wotum zaufania rządowi Silvio Berlusconiego. Niespodzianki nie było, ale tak jak zwracałem na to uwagę wczoraj, to wcale nie oznacza, że ryzyko obniżki ratingu dla Włoch się oddaliło – warto nadal uważnie obserwować sytuację społeczno-polityczną w tym kraju.

bEhQJSaf

W nocy napłynęły rozczarowujące dane nt. bezrobocia w Australii, które wygasiły wcześniejszy optymizm po publikacji lepszych danych o wzroście PKB w II kwartale. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,3 proc., co na powrót ożywiło spekulacje odnośnie możliwego poluzowania polityki pieniężnej przez RBA w najbliższych miesiącach. To w oczywisty sposób musiało wpłynąć na notowania AUD.

Subiektywny kalendarz wydarzeń dnia:

UK - (13.00) Decyzja ws. stóp procentowych (Oczek. 0.5% Poprz. 0.5%) za wrzesień

_ Wpływ na rynek: _Duży. Oczekuje się, że BoE utrzyma dotychczasowe parametry polityki pieniężnej, ale na rynku coraz częściej spekuluje się o możliwości zwiększenia skali programu skupu aktywów (QE). Agencja Dow Jones podaje, iż przedstawiciele brytyjskiego biznesu coraz bardziej obawiają się spowolnienia gospodarczego i żądają od banku centralnego podjęcia stosownych działań. Być może BoE poczyni taki krok w najbliższych miesiącach

EUROLAND - (13.45) Decyzja ECB ws. stóp procentowych (Oczek. 1.5% Poprz. 1.5%) za wrzesień i konferencja prasowa szefa ECB (godz. 14:30)

_ Wpływ na rynek: _Kluczowy. Oczywiście uwaga skupi się na wystąpieniu J.C.Tricheta o godz. 14:30. Rynek od jakiegoś czasu wycenia, że ECB nie podniesie w najbliższych miesiącach stóp, a nawet zaczyna grać na ich obniżkę. Wątpliwe jest jednak, że J.C.Trichet będzie aż tak gołębi. Kluczowe mogą, zatem okazać się słowa poświęcone dalszym interwencyjnym zakupom na rynku europejskiego długu – wiadomo, że co do tego nie ma zgodności w samym ECB. Gdyby szef ECB dał do zrozumienia, iż proces ten będzie wygaszany, tak aby operacje te przejął EFSF (który na razie jest zbyt słaby, aby to robić), to euro może na tym stracić. Wątpliwe jest jednak, aby przy obecnej sytuacji rynkowej, szef ECB grał w otwarte karty

bEhQJSal

USA - (14.30) Bilans handlu zagranicznego (Oczek. -50.8 mld USD Poprz. -53.07 mld USD) za lipiec

_ Wpływ na rynek _: Ograniczony, nawet, jeżeli dane nie potwierdzą przewidywań rynku (spadek deficytu)

*USA - (14.30) Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (Oczek. 410 tys. Poprz. 409 tys.) *

bEhQJSam

_ Wpływ na rynek: _Ograniczony, gdyż ostatnio dane o cotygodniowym bezrobociu są w zasadzie do siebie zbliżone – nie są pozytywne, ale inwestorzy o tym wiedzą

USA - (19.30) Wystąpienie publiczne szefa Fed

_ Wpływ na rynek: _Kluczowy. Inwestorzy oczekują, że szef FED powie coś więcej o możliwych decyzjach, jakie zostaną podjęte 20-21 września. Mogą się jednak przeliczyć. Niemniej warto dodać, iż rynek coraz bardziej oczekuje tzw. Operation Twist (oryginalne tłumaczenie), która miałaby polegać na wydłużeniu zapadalności portfela FED. Szanse na QE3 maleją.

Analiza walut:

EUR/PLN: Wczoraj po południu rynek forsował barierę 4,20, której jednak nie udało się złamać. W krótkim okresie czekają nas wahania 4,20-4,2270. Im dłużej rynek będzie w tym paśmie pozostawał, tym większe będzie prawdopodobieństwo spadku do 4,16-4,18. Na razie pozostaje zaczekać na „wypadkową” wydarzeń z rynków zagranicznych.

bEhQJSan

USD/PLN: Zwyżka EUR/USD musiała wczoraj wpłynąć na spadek poniżej bariery 3,00. Mocne wsparcie to jednak rejon 2,98. Jeżeli EUR/USD zbliży się dzisiaj do 1,4150, to możemy zobaczyć próbę jego sforsowania. Niemniej i tutaj rynek pozostanie na chwilę w „zawieszeniu”.

EUR/USD: Wczorajsza biała dzienna świeca (o północy notowania były po 1,4078) może stanowić pewien optymistyczny sygnał, ale jak pisałem wczoraj po południu: mocne wsparcia to teraz 1,3970-1,4000, a opór to okolice 1,4150. Wydaje się, że dzisiaj nie opuścimy tej konsolidacji.

GBP/USD: Funt jest słaby, bo inwestorzy obawiają się dzisiejszego komunikatu BoE. Może zadziałać jednak zasada wcześniejszego dyskontowania i po komunikacie BoE, rynek wróci się ponad poziom 1,60. Mocne wsparcie na dzisiaj to okolice 1,5900-1,5920.

bEhQJSao
bEhQJSaG
waluty
dziś w money
komentarze walutowe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)