Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek zależny od planu pomocy Grecji

0
Podziel się:

Ospały początek tygodnia

Pierwsze 2 dni nie przyniosły żadnych istotnych danych makroekonomicznych, notowania kursów walutowych zależne były głównie od sytuacji na giełdach i analizy technicznej. Dopiero w środę pojawiła się istotna informacja odnośnie bilansu handlu zagranicznego w USA, który wyniósł -40,18 mld USD, wobec prognozy na poziomie -36 mld.

Pozytywne dane o zatrudnieniu w USA

Cotygodniowy raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych przewidywał ich spadek z 483 tys. do 465 tys. Faktyczne dane były jednak korzystniejsze i wyniosły jedynie 440 tys. Wpłynęło to pozytywnie na umocnienie amerykańskiej waluty.

Istotne wieści ze szczytu Unii Europejskiej

W czwartek oczy całego świata skierowane były na szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Głównym tematem szczytu była kryzysowa sytuacja Grecji i znalezienie sposobów na uporanie się z tym problemem. Grecja zadeklarowała, że poradzi sobie bez zewnętrznego wsparcia finansowego, jednak rynek liczył na finansową pomoc ze strony Unii Europejskiej lub krajów członkowskich, wśród których wymieniano Niemcy i Francję. Ostatecznie ogłoszono, że Grecja będzie mogła liczyć na wsparcie słowne i doradcze Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zapewniono także, że zostaną podjęte środki aby Grecja się podniosła i wyklucza się jej bankructwo, jednak nie zaproponowano żadnej pomocy finansowej. Rynek zareagował na te informacje wyraźnym osłabieniem wspólnej waluty.

Słabe dane ze Strefy Euro pod koniec tygodnia

W piątek ujawniono dwie niekorzystne publikacje ze Strefy Euro. Pierwszą była dynamika PKB, która wyniosła -2,1%, wobec oczekiwanych -1,9%. Drugą informacją była dynamika produkcji przemysłowej. Tutaj rynek spodziewał się wyniku na poziomie - 1,5% r/r, oficjalne dane wyniosły jednak -5%. Wieści te wzmocniły spadki kursu EUR/USD.

Nieoczekiwana podwyżka w Chinach

W piątek Chiny podniosły nieoczekiwanie stopę rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych. Decyzja ta była dosyć zaskakująca, zważywszy na fakt, że jest to druga już podwyżka w ciągu miesiąca. Ostatnio stopę podniesiono o 25 punktów bazowych. Informacja ta wprowadziła dodatkowe zamieszanie na rynku

Co w Polsce?

We wtorek polski rząd przyjął Program Konwergencji. Ustalono założenia realizacji programu, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził pozytywną opinię, uznając plan zmniejszenia deficytu budżetowego za realny. W piątek podano saldo rachunku bieżącego, które wyniosło -1034 mln EUR. Oczekiwano -922 mln.

Dolar kontynuuje aprecjację

Kurs EUR/USD wyraźnie spadał w tym tygodniu, osiągając pod koniec tygodnia poziom 1,3531, co jest najniższą wartością od czerwca 2009 roku. Rekordowe dołki są spowodowane dobrymi danymi z USA, słabymi danymi z Europy oraz kryzysem w Grecji i brakiem wsparcia finansowego ze strony Unii.

Złoty umacniał się w tym tygodniu

Złoty zyskiwał w ostatnich dniach w stosunku do głównych walut. Kurs USD/PLN odbił się od magicznego poziomu 3 zł i kończy tydzień w okolicach 2,97. Większe umocnienie miało miejsce w stosunku do euro. Na początku tygodnia kurs EUR/PLN wynosił ponad 4,11, aby spaść w ciągu kilku dni o przeszło 10 groszy. W piątek ponownie testowana była granica 4zł za euro, jednak udało się ją przekroczyć tylko na moment. Na zamknięcie ostatniej sesji tygodnia EUR/PLN wyniósł 4,03.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)