Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynki pełne oczekiwań. Co dalej ze złotym?

0
Podziel się:

Emocje związane z informacjami, jakie napłynęły wczoraj ws. planu skupu obligacji przez EBC nieco opadły podczas sesji amerykańskiej. Inwestorzy zza oceanu spokojniej podeszli do tych spekulacji, co widać było w zachowaniu notowań eurodolara.

Rynki pełne oczekiwań. Co dalej ze złotym?

Kurs skonsolidował się wokół poziomu 1,26. Również amerykańska sesja giełdowa przebiegał w stonowanej atmosferze. W czasie dzisiejszego poranka kurs pary EUR/USD oscyluje wokół wartości 1,2620. Notowaniom niewiele już brakuje do wyrównania zeszłotygodniowych maksimów. Siłą napędzającą stronę popytową jest oczekiwanie na to jak w rzeczywistości będzie wyglądał plan skupu obligacji. Trudno bowiem obecnie znaleźć kogoś, kto wątpiłby w to, że Mario Draghi nie zdecyduje się na takie działania.

Większego podziału można się za to dopatrzeć w kwestii kształtu polityki monetarnej. Część ekspertów spodziewa się, że na dzisiejszym spotkaniu zapadanie decyzja o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa spadłaby wtedy do poziomu 0,5%. Patrząc jednak z perspektywy czasu zwolenników takiego scenariusza jest coraz mniej. Zatem dzisiejszy dzień naładowany będzie sporą dawką emocji, co może wpływać na zmienność notowań eurodolara.

Nie można jednak zapominać, że dziś napłynął także ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt liczby wniosków może zostać przysłonięty przez odbywającą się w tym czasie konferencję prasową po posiedzeniu EBC. Jednak raport ADP na pewno zwróci uwagę, bowiem wskaźnik ten jest prognostykiem tego jak mogą wypaść oficjalne dane z Departamentu Pracy USA, które znane będą w piątek.

Pary złotowe coraz niżej

Wczorajsza konferencja prasowa po posiedzeniu RPP miała gołębi wydźwięk. Prezes NBP pytany o obniżkę stóp na następnym posiedzeniu Rady stwierdził, że taka możliwość jest otwarta. Widać zatem, że na fali pogarszającej się kondycji polskiej gospodarki władze monetarne mocno zastanawiają się nad dostosowaniem polityki monetarnej. Czynnikiem hamującym takie działania jest utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja. To wczorajsze stanowisko pozostało jednak bez wpływu na zachowanie rodzimej waluty.

Czynnikiem determinującym wczorajsze jak i dzisiejsze zachowanie par złotowych jest to, co ma się stać dziś we Frankfurcie. Oczekiwania na posunięcia ze strony EBC poprawiają globalny sentyment i obniżają poziom awersji do ryzyka. Korzysta na tym złoty, który wczoraj jeszcze przed zamknięciem sesji londyńskiej zdołał odrobić poranne straty i dziś nadal walczy o niższe poziomy. O godzinie 8:30 za jedno euro trzeba zapłacić 4,1770 zł, zaś za dolara 3,31 zł.

Pełne kalendarium

Czwartek przyniesie nam sporo ważnych publikacji makroekonomicznych. Pierwszy odczyt dotyczący rewizji dynamiki PKB za II kwartał w Strefie Euro będzie znany o godzinie 11:00. Analitycy zakładają spadek w wysokości 0,4% r/r. W poprzednim okresie zanotowano wynik -0,1% r/r. Następnie o 13:45 ogłoszona zostanie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Eksperci nie oczekują zmian i główna stopa ma pozostać na poziomie 0,75%.

Trzydzieści minut po tym wydarzeniu opublikowany zostanie raport firmy ADP. Według analityków zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ma sięgnąć 140 tys., po tym jak w poprzednim miesiącu odnotowano wynik 163 tys. O godzinie 14:30 znane będą dane dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Szacuje się, że wskaźnik ten osiągnie poziom 370 tys., czyli o 4 tys. mniej niż w poprzednim okresie. O tej samej porze rozpocznie się konferencja prasowa szefa EBC. Ostatni dziś odczyt ogłoszony zostanie o 16:00 i będzie to indeks ISM dla sektora usługowego w USA. Spodziewany wynik to 52,5 pkt., czyli o 0,1 pkt. mniej niż w lipcu.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)