Notowania

dziś w money
12.12.2011 10:25

S&P znów dyktuje nastroje

Piątek na rynkach upłynął pod znakiem podwyższonej nerwowości w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia szczytu Unii Europejskiej. Uzgodniono na nim wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej oraz dokapitalizowanie Międzynarodowego Funduszu walutowego kwotą 200 mld EUR, która ma pochodzić z banków centralnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zmiany mają zostać przeprowadzone do marca 2012 roku. Przed weekendem poznaliśmy również odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który wzrósł nieoczekiwanie z 64,1 do 67,7 pkt., tym samym znalazł się najwyżej od czerwca bieżącego roku (prognoza zakładała wzrost do poziomu 65,4 pkt.). Świadczy to o zdecydowanej poprawie nastrojów amerykańskich konsumentów.

W najbliższym czasie spodziewana jest decyzja agencji Standard & Poor w sprawie ratingów kredytowych 15 państw strefy euro. Z godnie z zapowiedzią agencja ma zbadać wpływ podjętych decyzji na szczycie UE na ratingi państw znajdujących się na liście obserwacyjnej. Co prawda ma na to 3 miesiące, jednak S&P zapowiedziało, że chce jak najszybciej po zakończeniu szczytu w Brukseli dokonać ewentualnej rewizji ocen wiarygodności kredytowej.

Ponadto Moody's Investors Service planuje w I kwartale 2012 roku dokonać przeglądu ratingów państw europejskich. Agencja stwierdziła również, że obecny kryzys w Europie jest w fazie krytycznej, a spójność Unii Europejskiej jest zagrożona. Dziś od rana obserwujemy osłabianie się euro względem dolara. Przed otwarciem giełd na Starym kontynencie kurs EUR/USD wynosi 1,33. Eurodolar pozostaje wciąż w trendzie bocznym.

W dniu dzisiejszym nie czekają nas żadne ważne odczyty danych makroekonomicznych, natomiast na ten tydzień zapowiedziane są odczyty na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych oraz decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych. Z Europy poznamy odczyt indeksu ZEW oraz PMI. Ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie aukcja Włoskich 12- miesięcznych bonów o wartości 7 mld EUR.

Polska waluta pozostaje pod wpływem nastrojów na rynkach światowych. Po czwartkowym osłabieniu, w piątek złoty pozostawał w konsolidacji w przedziale 4,50-4,52 w stosunku do euro i 3,35- 3,39 w stosunku do dolara. Dziś rano złoty lekko traci, kurs EUR/PLN nieznacznie przebija poziom 4,52, a USD/PLN znajduje się pod poziomem 3,40.

Dzisiaj możliwe jest przebicie ostatniego szczytu powyżej poziomu 4,5350 na EUR/PLN oraz 3,41 na USD/PLN W tym tygodniu poznamy wiele danych z polskiej gospodarki. We wtorek odczyty o inflacji oraz bilansie płatniczym. W środę podaż pieniądza M3 w listopadzie, a w piątek dane z rynku pracy.

Porównaj na wykresach notowania walut

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz