Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Spada wartość złotówki

Spada wartość złotówki

Złoty w środę osłabił się zarówno wobec euro jak i dolara. O godz. 14.20 odchylenie od parytetu wynosiło 2,8 proc. po jego słabej stronie, w porównaniu z 2,55 proc. na wtorkowym zamknięciu.

Na rynku międzybankowym za euro płacono 4,89 zł, o 1,6 gr więcej niż we wtorek wieczorem, zaś za dolara 3,81 zł, o 1 gr więcej.


"Złoty osłabił się. To efekt działania kilku dużych inwestorów, którzy od południa kupują waluty" - powiedział PAP Marek Zuber, główny ekonomista TMS.

Dodał, że niepokój części inwestorów budzi brak informacji kto będzie nowym szefem SLD.

"Jest obawa, że jeśli nowy szef SLD będzie nieprzychylny planowi Hausnera i cięciu wydatków to skomplikuje to kwestię poparcia tego planu" - powiedział Zuber.

Premier Leszek Miller zrezygnuje z pełnienia funkcji przewodniczącego SLD na konwencji partii, która przewidziana jest na 6 marca. Kandydatami na nowego szefa SLD są: Andrzej Celiński, Jolanta Banach, Jerzy Szmajdziński, Krzysztof Janik.

W ocenie głównego ekonomisty TMS złoty może się umocnić jeśli dane o produkcji przemysłowej, które GUS poda dzisiaj o 16.00 będą znacznie lepsze od oczekiwań rynku.

Według ostatniej ankiety PAP, produkcja przemysłowa rdr w styczniu wzrosła o 9,62 proc., zaś ceny produkcji wzrosły w ujęciu rocznym o 3,6 proc.

Na rynku obligacji ceny papierów dwuletnich OK0406 nie zmieniły się w porównaniu do wtorkowego zamknięcia. Ich rentowność wynosiła 6,26 proc.

Dochodowość papierów pięcioletnich DS0509 i dziesięcioletnich DS1013 wzrosła o 1 pkt. bazowy odpowiednio do 6,71 proc. i 6,72 proc.

"W porównaniu z wczorajszym zamknięciem mamy symboliczny wzrost rentowności. Dzisiaj rano rentowności spadały, jednak po wynikach przetargu zamiany, mimo iż był on bardzo udany dla Ministerstwa Finansów, zaczęły one rosnąć" - powiedział Piotr Kołuda z Banku Millennium.

Dodał, iż jest to najprawdopodobniej spowodowane spadkami cen papierów na rynkach światowych. W jego ocenie, jeśli rynki zagraniczne nadal będą się osłabiać rentowność polskich papierów może w środę jeszcze wzrosnąć.

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę obligacje OK0406, DS0509 oraz DS1013 o łącznej wartości 1.234,5 mln zł w zamian za papiery OK0404, OS0604 oraz PK0704 o łącznej wartości 1.155,9 mln zł.
PAP

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Czytaj także
Polecane galerie