Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spokojnie przed weekendem

0
Podziel się:

Wczorajsza konferencja prasowa Tricheta potwierdziła, że EBC nie ma już większej roli do odegrania w rozgrywającym się dramacie greckim.

Europejski Bank Centralny nie może zostać pożyczkadawcą ostatniej instancji (ang. lender of last resort) dla zadłużonej Grecji. Udzielenie pomocy stało się kwestią polityczną, a rynek dalej nie jest pewien w jakich dokładnie okolicznościach ta pomoc zostanie udzielona. Stąd greckie obligacje są pod presją, a ubezpieczenie greckiego długu staje się coraz droższe. Trichet starał się jak mógł uspokoić rynki i zapewnił, że w przypadku Grecji default na długu nie wchodzi w rachubę. Jedynym konkretem na całej konferencji było doprecyzowanie zasad na jakich banki będą mogły się refinansować w EBC. Przedłużenie kryzysowych metod było zapowiedziane znacznie wcześniej, więc rynek praktycznie nie zareagował na te informacje.

Niskie otwarcie amerykańskich indeksów mogło zapowiadać większą korektę, ale zostało wykorzystane przez popyt do zakupów i rynek zniósł całkowicie poranne spadki. Inwestorzy amerykańscy są bardzo konsekwetni w ignorowaniu "sprawy greckiej", słusznie wychodząc z założenia, że w najgorszym przypadku Grecja dostanie pakiet pomocowy pod warunkiem wdrożenia jeszcze bardziej drastycznych cięć budżetowych (od obecnych). Spokojne zachowanie rynków amerykańskich wsparło notowania euro, które zdołało w końcu odbić się od poziomu 1,33. W tej chwili wygląda to na techniczne odbicie, ale w przypadku większego ruchu pojawi się szansa na podwójne dno na EURUSD. Spekuluje się, że Grecja może niedługo poprosić o udzielenie pomocy finansowej ze względu na wysoki koszt rolowania długu po cenach rynkowych. Ciekawe będzie jak zareagują na to notowania euro. Być może, że faktyczne udzielenie wsparcia zmniejszy niepewność na rynku i doprowadzi do silniejszego odbicia notowań euro.
Dzisiejsze kalendarium jest praktycznie puste. Od poniedziałku zaczyna się sezon wyników kwartalnych.

EURPLN

Poprawa notowań euro w relacji do dolara pomaga utrzymać kurs EURPLN powyżej 3,84. Silniejsze cofnięcie nastąpiło na USDPLN - z 2,90 na 2,86. Większość ruchu wynika ze zmiany relacji EURUSD. Na rynkach akcji utrzymuje się pozytywny sentyment i dopóki nie nastąpi gwałtowniejsza korekta, złoty powinien zachowywać się stabilnie. Oporem technicznym na EURPLN pozostaje 3,85-3,86. Przebicie tej strefy zaowocuje głębszą korektą w kierunku 3,90-3,91.

EURUSD

Napięta atmosfera w związku spadającymi notowaniami greckich obligacji oraz rosnącym kosztem zabezpieczenia greckiego długu utrudnia większe odbicie notowań euro w relacji do dolara. Mimo to rynkowi udało się wczoraj obronić poziom 1,33 i w rezultacie dzisiaj obserwujemy odbicie w okolice 1,34. Pomaga temu spokój na rynkach akcji, które w dalszym ciągu zachowują sie mocno. Dopóki jednak EURUSD utrzymuje się poniżej 1,36 wszelkie odbicia należy traktować jako korekcyjne. Na opcjach walutowych nadal premiowane są mocno zabezpieczenia przed umocnieniem dolara (EUR put USD call).

GBPUSD

Układ techniczny na funtdolarze sprzyjał kontynuacji ruchu wzrostowego i taki ruch faktycznie wystąpił w związku z nieco gorszym zachowaniem dolara do euro. Pomogły również oczekiwania na wysoki odczyt inflacji PPI z Wielkiej Brytanii i rzeczywiście inflacja wzrosła o 0,9% m/m, znacznie powyżej oczekiwań analityków. Krótko po publikacji danych wzrost na GBPUSD wyhamował pod 1,54 i prawdopodobnie ten poziom pozostanie oporem technicznym w najbliższym czasie. Powrót poniżej 1,5260-70 zaneguje wybicie z konsolidacji.

USDJPY

Spokojna zachowanie rynków akcji sprzyjało odbiciu na parach jenowych. Korekta spadkowa na EURJPY okazała się bardzo głęboka - rynek zniósł niema idealnie 61,8% fali wzrostowej. Notowaniom euro zaszkodziła nerwowa atmosfera wokół Grecji. Przy tak dużej zmienności należy raczej spodziewać się utrzymania szerokiej konsolidacji na EURJPY niż jakiegoś wyraźnego trendu. USDJPY odreagowuje ostatni spadek w kierunku 93. Na tej parze możliwa jest konsolidacja w przedziale 92,80-94,30 w najbliższym czasie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)