Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż detaliczna rośnie, złoty się umacnia

0
Podziel się:

O godzinie 11.00 za euro płacono 4,10 złotego, za dolara 2,87 złotego, zaś za franka szwajcarskiego 2,70 złotego.

Sprzedaż detaliczna rośnie, złoty się umacnia

Wtorkowy handel na rynku złotego rozpoczął się od niewielkiej przeceny polskiej waluty. Wobec realizacji zysków pod koniec wczorajszego handlu w USA i handlu w Azji oraz spadków na parze EURUSD na otwarciu w Europie notowania pary EURPLN wzrosły dziś rano w pobliże poziomu 4,12, zaś USDPLN w okolice 2,8875.

Po godzinie 10.00 sytuacja na rynku uległa jednak odwróceniu. Częściowo jest to zasługą ponownego zdobywania przewagi przez stronę kupującą na rynkach akcji, ale niewątpliwie pomogły też dane o sprzedaży detalicznej. Sprzedaż w lipcu wzrosła aż o 6,9 proc. w skali miesiąca i 5,7 proc. w stosunku rocznym, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał roczną dynamikę zbliżoną do 0 procent.

Po wyeliminowaniu sprzedaży samochodów i paliw roczna dynamika wygląda jeszcze lepiej - jest to aż 11,6 proc. w ujęciu nominalnym. Nieco zaskakuje fakt, iż w dużym stopniu jest to spowodowane wzrostem sprzedaży żywności. Dane mogą zmniejszyć obawy, iż pogarszająca się sytuacja w zakresie dochodów wpłynie na załamanie się popytu konsumpcyjnego.

Oznaczają one również, iż szanse na jakąkolwiek obniżkę stóp przez RPP w tym roku stają się jeszcze bardzie nikłe, a to z kolei pozytywna wiadomość dla złotego. Warto jednak odnotować, iż tak mocno zaskakujące dane przyczyniły się do umocnienia złotego wobec euro jedynie o grosz, co pokazuje, jak ograniczony wpływ na rynek mają polskie dane.

Rynki czekają dziś na wskaźnik nastrojów amerykańskich konsumentów. Conference Board podany będzie o godzinie 16.00 , rynek oczekuje wzrostu wskaźnika z 46,6 pkt. do 47,4 pkt. Publikacja może mieć spory wpływ również na notowania złotego. O godzinie 11.00 za euro płacono 4,10 złotego, za dolara 2,87 złotego, zaś za franka szwajcarskiego 2,70 złotego.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)