Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Porada
|

Stopy procentowe tematem numer 1

0
Podziel się:

Na godzinę 15:00 zapowiedziana jest konferencja nowego szefa Fedu Bena Bernanke. To, jaką politykę obierze Rezerwa Federalna może nadać kierunek kursowi EURUSD na najbliższe miesiące, a co za tym idzie i pozostałym walutom światowym.

Wczorajszy dzień był tylko rozgrzewką przed dzisiejszymi publikacjami. Jednak dla formalności warto o nim wspomnieć. Najpierw poznaliśmy indeks koniunktury ZEW, opisujący stan niemieckiej gospodarki, który nieznacznie chybił prognozy. Wyniósł 69,8, oczekiwano 71. Cały czas są to wysokie wartości i potwierdzają ożywienie gospodarcze dając nadzieje na dalszy wzrost. Również PKB w IV kwartale 2005 w Strefie Euro nieznacznie wzrosło do 1,7% r/r. Nie są to może imponujące wartości, porównując choćby do Stanów Zjednoczonych czy Polski, jednak zauważalna jest, utrzymująca się od dłuższego czasu, tendencja rosnąca. Ogólnie bilans danych europejskich można ocenić na korzyść euro.

W popołudnie rozpoczęły się publikacje amerykańskie, z których najważniejsze były wyniki sprzedaży detalicznej. Wzrost o 2,3% m/m należy do najwyższych od kilku miesięcy. Oczekiwano wzrostu o 0,8%. Tak duży popyt na dobra amerykańskie daje podstawy do obaw o dalszy wzrost inflacji a co za tym idzie kontynuację procesu podnoszenia stóp procentowych w Stanach.

I to właśnie stopy procentowe będą dzisiaj tematem numer 1. Na godzinę 15:00 zapowiedziana jest konferencja nowego szefa Fedu Bena Bernanke. To, jaką politykę obierze Rezerwa Federalna może nadać kierunek kursowi EURUSD na najbliższe miesiące, a co za tym idzie i pozostałym walutom światowym. Rynek wyraźnie nastawiony jest na jastrzębi ton wypowiedzi (dalsze podnoszenie stóp procentowych) i w znacznym stopniu jest to już wliczone w kwotowania. Jednak sugestie Bernanke, że polityka monetarna może być jeszcze bardziej rygorystyczna niż zakładał to jego poprzednik na pewno umocni amerykańską walutę kusząc inwestorów większą stopą zwrotu z inwestycji w tym kraju. Analogicznie bardziej łagodny ton wypowiedzi, w którym pojawiłyby się oznaki odchodzenia od dalszych podwyżek, mógłby zainicjować ruch odwrotny.

Wypowiedź Bernanke może wpłynąć również i na nasz region. Jeżeli inwestorzy odwróciliby się od Stanów, osłabiając przez to amerykańską walutę, poszukując miejsca na nowe inwestycje znaczną część kapitału przerzuciliby do Polski dodatkowo umacniając złotówkę tak w stosunku do dolara (bezpośrednio) jak i do euro (pośrednio).

Drugą ważną publikacją, tym razem z naszego lokalnego rynku będą dane o inflacji cen konsumpcyjnych CPI. Ostatnie umocnienie złotówki oraz spadek rentowności obligacji spowodowany był właśnie większymi oczekiwaniami na dalsze cięcia stóp procentowych. Jeżeli inflacja okazałaby się niższa od oczekiwań dałoby to argument dla RPP do dalszego rozluźniania polityki monetarnej, co pociągnęłoby za sobą dalsze umocnienie złotego.

Podsumowując. Tak jak w dłuższym terminie aprecjacja złotego wydaję się być niezagrożona tak w perspektywie najbliższych dni baczną uwagę należy zwrócić na wszelki publikacje związane z inflacją oraz wypowiedzi, mniej zdecydowanych członków RPP, szukając w nich wskazówek ich zachowania na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie w dniach 27-28 lutego.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)