Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
24.12.2007 09:49

Święta uspokoją rynki walutowe

Dzisiaj mamy święta rynkowe w większości krajów Europy i w Japonii więc dzień zapowiada się bardzo spokojnie. W USA rynki zamkną się nieco wcześniej niż zwykle.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dzisiaj mamy święta rynkowe w większości krajów Europy i w Japonii więc dzień zapowiada się bardzo spokojnie. W USA rynki zamkną się nieco wcześniej niż zwykle. *

Rynki akcji zamknęły przedświąteczny tydzień wzrostami dzięki pozytywnym danym na temat zysków oraz informacji o dużej inwestycji azjatyckiego inwestora w Merill Lynch.

Jeden z banków mocno poturbowanych w trakcie trwającego kryzysu kredytowego jak i zapowiedzi, że FED będzie przeprowadzał specjalne aukcje płynności tak długo jak to będzie konieczne. W efekcie inwestorzy dostali prezent w postaci drugiej fali świątecznych wzrostów.

Mimo powrotu optymizmu inwestorzy będą nadal sobie zadawali pytanie, czy z początkiem nowego tygodnia bądź roku rynek nie zacznie na nowo się bać nowych informacji o stratach wśród instytucji finansowych, w takim przypadku zyski mogą szybko wyparować.

Lepsze dane makro także poprawiły humor inwestorom, lecz nie na rynku obligacji, który systematycznie tracił. W dużej mierze w skutek zmniejszenia popytu na obligacje jako bezpiecznego instrumentu. Przyczyną są działania FED mające na celu zwiększyć płynność. Będący wynikiem (i celem) tych działań spadek krótkoterminowych stóp procentowych na rynku pieniężnym zmniejsza prawdopodobieństwo i konieczność dalszych obniżek głównych stóp referencyjnych.

Na ostatniej sesji wzrosły także ceny ropy popchnięte do góry przez optymistyczne raporty dotyczące dochodów i wydatków konsumentów, które pokazały, że sytuacja w tym sektorze nie jest tak zła jak wcześniej sądzono.

EURPLN

Lepszy sentyment na rynku akcji sprzyjał także złotemu, lecz w przypadku naszej waluty raczej powstrzymał on osłabienie niż ją umocnił. Rynek zakończył notowania blisko poziomów otwarcia, w środku zakres z kilku ostatnich dni.

Ostatni dzień tygodnia przyniósł także ważną informację - Halina Wasilewska Trenkner z RPP dala do zrozumienia, że prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu jest bardzo duże, a w 2008 stopy mogą wzrosnąć bardzo istotnie jeśli płace będą nadal w obecnym tempie rosły i wyprzedzały tempo wzrostu wydajności pracy.

Rynek nie zareagował, gdyż nie jest to nic zaskakującego, potwierdza jednak, że NBP będzie miało poważny problem do rozwiązania w 2008 i będzie musiał podnosić stopy aby tylko spełnić oczekiwania rynkowe. Czynnik ten może w przyszłym roku sprzyjać dalszemu umocnieniu złotego.

EURUSD

Wzrosty cen akcji i związany z tym spadek jena przyczyniły się do wzrostu wartości euro, jednak dobre dane makro spowodowały także wzrost popytu na dolara. W związku z czym dolar zakończył tydzień mniej więcej w środku przewidywanego przez nas zakresu wahań.

Ze względu na Święta, niewielką płynność i aktywność rekomendujemy grę na utrzymania się w okolicach obecnych poziomów przez najbliższe kilka dni. Pełen powrót inwestorów na rynek nastąpi zapewne dopiero z początkiem nowego roku i wtedy sytuacja może się zmienić bardzo istotnie.

GBPUSD

Ostatnie dane na temat sprzedaży detalicznej (sprzedaż ora sentyment) potwierdzają rozgrzanie brytyjskiej gospodarki i pokazują, że jest także miejsce na wyceniane przez rynek obniżki stóp procentowych. Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie, lecz w dużej mierze dzięki obniżkom cen.

Spadki cen nieruchomości dodatkowo negatywnie wpływają na dochody co w efekcie może dać MPC alibi do obniżek stóp procentowych w momencie gdy inflacja zacznie spadać. Sentyment natomiast spadł. W związku z tym rynek nadal powinien wyceniać spowolnienie gospodarcze i bardziej gołębi BoE, a zatem i słabszy GBP.

USDJPY

Odbicie na rynkach akcji zdecydowanie negatywnie wpłynęło na jena, gdyż inwestorom od razu przypomniał się carry-trade. Opór w okolicy 113 został przełamany i kurs skierował się na północ w kierunku kolejnego oporu w okolicy 115.

Aktualny poziom 114 to dopiero połowa drogi z technicznego punktu widzenia. Nie oczekujemy jednak aby dziś doszło do jakichś istotnych zmian cen na rynku, wszelkie korekty zapewne będą bardzo niewielkie i od razu będą wykorzystywane do zakupów. Kontynuacja wzrostów cen akcji po świętach będzie impulsem do dalszego spadku wartości jena.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
DM IDMSA
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz