Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tak wybory w Grecji i Francji wpływają na notowania walut

0
Podziel się:

Powrót obaw o Grecję, Francja na nowej drodze.

Tak wybory w Grecji i Francji wpływają na notowania walut

Wybory prezydenckie we Francji oraz parlamentarne w Grecji odbiły się mocno na rynkach finansowych.

Rynek eurodolara otworzył się mocną luką spadkową, by po chwili znaleźć się jeszcze niżej ustalając nowe minimum na 1,2960. W przypadku zwycięstwa Francoisa Hollande'a w wyścigu do fotela prezydenta nie było wielkiego zaskoczenia.

Oto notowania na rynku eurodolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Już pierwsza tura wyborów pokazała, że ten kandydat ma największe szansę na zwycięstwo. Więcej zamieszania powstało wokół Grecji. Konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK to partie, które dominowały na greckiej scenie politycznej przez bardzo długi czas.

W ostatnim zaś okresie tworzyły koalicyjny rząd antykryzysowy. Teraz jednak tym koalicjantom nie udało się uzyskać potrzebnej większości, by znów móc rządzić. W takiej sytuacji potrzebne będzie utworzenie szerszej koalicji.

To może okazać się jednak trudne, gdyż pozostałe ugrupowania, które weszły do parlamentu mogą nie przystać na utrzymanie polityki oszczędności, która była prowadzona przez ostatnie dwa lata.

Jeśli zaś nie uda się porozumieć wtedy w Grecji rozpisane zostaną nowe wybory. To właśnie ta perspektywa impasu w dużej mierze przyczyniła się do podwyższenia awersji do ryzyka. Osłabienie euro, oraz spadki na kontraktach na główne indeksy europejskie wskazują, że świat finansów niezbyt przychylnie patrzy na zmiany, które zaszły w Grecji i we Francji.

W przypadku tego drugiego kraju zmiana na stanowisku prezydenta oznacza koniec polityki jaką do tej pory prowadził duet Merkel – Sarkozy. Polityka nowych oszczędności i zaciskania pasa może być teraz bardzo trudna do utrzymania.
Złoty traci na pogorszeniu nastrojuNa wzroście obaw związanych z wynikami wyborów we Francji oraz w Grecji stracił także polski złoty. Rodzimej walucie nie przysłużyły się także piątkowe dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec piątkowej sesji kurs pary USD/PLN przebił się przez poziom 3,20, natomiast para EUR/PLN osiągnęła poziom 4,1980.

Oto notowania złotego i najważniejszych walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większe jednak znaczenie miały weekendowe informacje polityczne. Kontynuacja deprecjacji złotego nastąpiła już od początku nowego tygodnia. Mocna luka spadkowa na eurodolarze negatywnie wpływała na zachowanie par złotowych, które dynamicznie wspinały się na nowe szczyty. Wzrost ceny euro zatrzymał się dopiero na poziomie 4,2145 zł, natomiast dolara na 3,2475 zł.

Dziś na początku sesji europejskiej można obserwować 1,5 groszowe odreagowanie zarówno względem amerykańskiej jak i wspólnej waluty. Jednak poziom awersji do ryzyka został wyniesiony na wysoki poziom co przy dość pustym w tym tygodniu kalendarium makroekonomicznym może w dalszym ciągu szkodzić złotemu.

Poniedziałek nie przyniesie nam żadnych istotnych informacji makroekonomicznych.

Porównaj na wykresach notowania dziesiątek walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

waluty
komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)