Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Taniejąca ropa korzystna dla dolara

0
Podziel się:

W środę na rynku walutowym obserwowaliśmy dalszą aprecjację dolara względem euro. Kurs EUR/USD osiągnął dzienne minimum sesji europejskiej na poziomie 1,5700.

W środę na rynku walutowym obserwowaliśmy dalszą aprecjację dolara względem euro. Kurs EUR/USD osiągnął dzienne minimum sesji europejskiej na poziomie 1,5700.

Taki przebieg wydarzeń zdeterminowały dwa czynniki - taniejąca ropa naftowa oraz słabsze dane makro ze strefy euro. Cena ropy naftowej spadała drugi dzień z rzędu. Baryłkę gatunku Brent w kontrakcie z dostawą na wrzesień wyceniano na 127 USD. Na zniżkę cen tego surowca wpływ miała informacja o huraganie Dolly, który prawdopodobnie ominie Zatokę Meksykańską i nie ograniczy dostaw z tego regionu. Również ostatnie optymistyczne sesje na światowych parkietach sprawiły, że część kapitału spekulacyjnego przeniosła się z rynku surowcowego na kapitałowy. Wzrosty na parkietach sprzyjają dodatkowo dolarowi.

O godzinie 11:00 opublikowano dane na temat zamówień przemysłowych w strefie euro. W ujęciu rok do roku odnotowano ich spadek o 4,4 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca zniżkę o 3,5 proc. Dane te były znacznie gorsze od prognoz analityków, reakcja rynku była jednak ograniczona. Oba wspomniane czynniki spowodowały jednak spadek kursu eurodolara.
Na krajowym rynku widoczne jest dalsze osłabienie złotego. Deprecjacji polskiej waluty pomogły słabsze notowania walut regionu - czeskiej korony oraz węgierskiego forinta. Wtorkowa wypowiedź prezesa banku centralnego Czech, dotycząca możliwego obniżenia stóp procentowych spowodowała, że notowania EUR/CZK oddaliły się od ostatnich rekordowo niskich poziomów.

Dodatkowo według ankiety przeprowadzonej przez Agencję Reuters'a słowacki bank centralny nie zmieni stóp procentowych, co może mieć wpływ na dalsze osłabienie walut regionu. Wpływ ten będzie jednak bardziej psychologiczny niż ekonomiczny, bowiem Narodowym Bank Słowacji chętnie podniósłby koszt pieniądza, nie pozwala mu na to jednak obecna sytuacja. Słowacja musi bowiem dostosować poziom stóp procentowych do tych ze strefy euro (obecnie 4,25%), ponieważ od 1 stycznia przyjmuje wspólną europejską walutę. Warto zaznaczyć, iż dzisiejsze osłabienie złotego było dość silne, technicznie sytuacja nie uległa jednak zmianie.

Odnotowane dzienne maksima: EUR/PLN 3,2680, USD/PLN 2,0770 nie przełamały ważnych poziomów oporu. Osłabienie złotego względem euro powstrzymuje istotny techniczny opór zlokalizowany na poziomie 3,2700. Większych zmian notowań dolara względem złotego należałoby się spodziewać dopiero po przekroczeniu poziomu 2,1000. Złoty może jednak wrócić na drogę wzrostu, w piątek bowiem zostaną przedstawione dane makroekonomiczne: sprzedaż detaliczna oraz stopa bezrobocia. Prognozy wartości tych wskaźników kształtują się korzystnie dla złotego. Należy jednak pamiętać, że wpływ na notowania polskiej waluty będzie miała również sytuacja w regionie oraz zmiany kursu EUR/USD. Umacniający się dolar będzie bowiem negatywnie oddziaływał na wartość złotego.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)