Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień niepewności na EUR/USD

0
Podziel się:

Za nami tydzień, w którym zdecydowanie przeważały pozytywne wiadomości makroekonomiczne.

Tydzień niepewności na EUR/USD

W przypadku Strefy Euro okazało się, że mocniej od oczekiwań wzrosły zamówienia przemysłowe (wyniosły 24,4% r/r) oraz inflacja CPI (wyniosła 1,9% r/r). Jednak więcej miłych niespodzianek miało miejsce w przypadku Stanów Zjednoczonych. Szczególnie istotne były dane z rynku nieruchomości, gdzie wzrosła sprzedaż domów nowych (wyniosła 307 tys.) oraz na rynku wtórnym (wyniosła 4,53 mln). Daje to nadzieje na powstrzymanie powrotu kłopotów tego segmentu gospodarki USA, co mogłoby mieć ponownie negatywny wpływ na rynki finansowe.

Ponadto wzrost do poziomu 50,2 pkt zanotował indeks zaufania konsumentów wg Conference Board, a dynamika zamówień na dobra trwałego użytku wyniosła aż 3,3% m/m (spodziewano się 2%). Poprawa nastąpiła także na rynku pracy, ponieważ liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła ostatnio do 434 tys.

Dane o PKB w USA osłabiły dolara

Jednak najważniejszymi danymi tego tygodnia był wstępny odczyt dynamiki PKB za III kw. w Stanach Zjednoczonych. Okazał się zgodny z prognozami rynkowymi, ale niektóre jego składowe rozczarowały. Biorąc pod uwagę przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC, na którym może zapaść decyzja o uruchomieniu programu płynnościowego w USA, dane te zostały odebrane przez inwestorów na niekorzyść dolara.

Tydzień niepewności na EUR/USD

Główna para rozpoczęła ten tydzień od spadków. Kurs EUR/USD wprawdzie próbował najpierw wrócić powyżej 1,40, ale ostatecznie to popyt na dolara okazał się silniejszy. W ciągu kilku dni zanotowaliśmy spadek pod poziom 1,38, gdzie kurs znalazł krótkoterminowe wsparcie. Z kolei druga część tygodnia to próby ponownego osłabienia dolara, dzięki czemu główna para wróciła w okolice 1,39. Jednak przed nami cały czas okres dużej zmienności, dlatego oba kierunki są otwarte.

Stopy jednak pozostały bez zmian

Najważniejszym wydarzeniem dla Polskiej gospodarki w tym tygodniu było z pewnością posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Spora część rynku oczekiwała, że tym razem Rada zdecyduje o podniesieniu stopy referencyjnej o 25pb. Tymczasem stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,5%, choć trzeba zaznaczyć, że RPP zdecydowała o podniesieniu od 2011 roku stopy rezerw obowiązkowych do 3,5%. Mimo to było widać rozczarowanie inwestorów taką decyzją.

Dobre prognozy dla Polski

Nieco mniej istotnymi informacjami, choć zwykle mają większe znaczenie, były dane o dynamice sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia. W przypadku sprzedaży aktualny odczyt wyniósł 8,6% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał 6,9%. Z kolei stopa bezrobocia niestety zanotowała wzrost z 11,3% do 11,5%. Warto także wspomnieć, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a także Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosiły swoje najnowsze prognozy, w których spodziewają się wzrostu gospodarczego w Polsce w 2010 roku na poziomie 3,5%. Zatem z kolejnego źródła pojawia się potwierdzenie, że tempo wzrostu w Polsce będzie na stosunkowo wysokim poziomie.

Szansa dla złotego

Pary złotowe rozpoczęły ten tydzień od zmian korzystnych dla polskiej waluty. Zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN zanotowały spadki, choć nie udało się cofnąć do ostatnich minimów. Z kolei następne dni przyniosły wyraźne odbicie w górę, w dla pary EUR/PLN skończyło się nawet testem psychologicznego poziomu 4,00. Natomiast sama końcówka tygodnia, czyli piątkowe popołudnie, przebiegło ponownie na korzyść złotego, który odrobił swoje dzienne straty, co daje nadzieje na próby schodzenia jeszcze niżej w przyszłym tygodniu.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)