Mimo to odnotowuje on kolejne rekordy – dziś rano na historyczny poziom dotarł kurs EUR/CHF – 1,1370 oraz USD/CHF 0,8020. Frank stał się wyjątkowo faworyzowany przez inwestorów na całym świecie z kilku powodów. Przede wszystkim stanowi bezpieczną przystań, do której przelewane są fundusze z bardziej ryzykownych aktywów.
Gdy rośnie awersja do ryzyka niemal automatycznie frank umacnia się względem euro i dolara. Ponadto sama Szwajcaria prezentuje się jako atrakcyjny kraj do inwestycji. Bezrobocie wynosi tam 3 proc. wobec średniej ze strefy euro 9,9 proc. Ponadto Szwajcaria mając dodatnie saldo obrotów bieżących oraz szerokie spektrum wymiany handlowej nie musi polegać na zagranicznym kapitale, by pokryć deficyt handlowy, jak to ma miejsce w przypadku USA.
Frank szwajcarski pozostanie mocną walutą tak długo jak będzie trwał europejski kryzys zadłużenia, a ten jest daleki od zażegnania. Dodatkową niepewność co do dalszych losów programu pomocowego wprowadził prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude Trichet.
W opublikowanym dziś na łamach Financial Times wywiadzie powiedział, że obligacje krajów-bankrutów nie będą przyjmowane przez ECB jako zastaw pożyczek. Stawia to pod znakiem zapytania formę i wielkość udziału prywatnych banków w procesie ratowania Grecji. W tej sprawie zaplanowano kolejne spotkanie europejskich liderów, które odbędzie się 21 lipca w Brukseli. Ostatecznie pozytywny wydźwięk miały wyniki stress-testów. Z 90 badanych banków nie zdało ich pięć banków w Hiszpanii, dwa w Grecji i jeden w Austrii. Banki, które oblały stress-testy muszą pozyskać 2,5 mld euro kapitału.
W związku ze wzrostem globalnych niepokojów drożeje także złoto, które rośnie już 11 dzień sesyjny, docierając do rekordowego poziomu 1598,25. Tempa nabierają też wzrosty na rynku srebra, które jest najdroższe od początku maja.
Frank drożeje także w stosunku do polskiego złotego. Dziś o 8:30 kurs CHF/PLN dotarł na rekordowy poziom 3,5415, a w perspektywie są dalsze jego wzrosty. Polska waluta deprecjonuje się także w stosunku do euro oraz dolara. O 9:00 kurs EUR/PLN wynosił 4,0410 a USD/PLN 2,8750.
Największy bank polski PKO przeszedł pozytywnie stress-testy, a z badania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że polski sektor bankowy jest wysoce odporny na niekorzystne zjawiska gospodarcze i finansowe.
Nie zmienia to faktu, że polska waluta jest mocno skorelowana z międzynarodowymi nastrojami i traci w przypadku ich pogorszenia, co obserwujemy zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Dzisiaj poznamy zmianę zatrudnienia oraz wysokość średniego wynagrodzenia w Polsce.