Notowania

dziś w money
07.11.2008 16:57

Tydzień słabych danych makro

Tydzień stał pod znakiem obniżek stóp w Europie i wyboru nowego prezydenta w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kończący się tydzień stał pod znakiem znacznie słabszych danych makroekonomicznych. Na początku tygodnia poznaliśmy wartości indeksów ISM dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro i USA.

W obu przypadkach aktualne wartości rozczarowały inwestorów, ponieważ były poniżej oczekiwań (dla Europy indeks wyniósł 41,1 pkt., a dla USA 38,9 pkt.). Ponadto w środę opublikowano wartość indeksu ISM dla sektora usługowego w USA, który również spadł bardziej niż się tego spodziewali analitycy, bo do poziomu 44,4 pkt.

Rośnie bezrobocie w USA

Ale najgorsze dane pojawiły się dopiero w piątek, kiedy to okazało się, że w sektorze pozarolniczym ubyło aż 240 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia w USA wzrosła do 6,5%. Te dane najmocniej wskazują na fakt, że mimo różnych planów ratowania gospodarki amerykańskiej, jej podstawy nadal są bardzo słabe.

Nowy prezydent USA wybrany

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia z pewnością były wybory prezydenckie w USA, które odbyły się we wtorek. Jak się okazało dzień później, większość głosów uzyskał reprezentant Demokratów Barack Obama i to on przez kolejne lata będzie kierował Stanami Zjednoczonymi.

Banki w Europie tną stopy

Warto również zwrócić uwagę na czwartkowe decyzje banków centralnych Anglii, Szwajcarii oraz Europy. Pierwszy z nich obniżył niespodziewanie mocno stopy procentowe, bo aż o 150pb. Z kolei Szwajcarski Bank Centralny niespodziewanie podjął decyzję o obniżce o 50pb. Po takich wiadomościach rynek oczekiwał, że również EBC zdecyduje się na obniżkę o więcej, niż do tej pory sądzono. Jednak ostatecznie tak się nie stało i główna stopa referencyjna w Strefie Euro wynosi obecnie 3,25%.

Dolar broni się przed osłabieniem

Kurs eurodolara podjął w tym tygodniu kolejną próbę przebicia się przez poziom 1,30. Tym razem dotarł jedynie do poziomu 1,3112 i już tutaj napotkał na spory opór. W efekcie nastąpiło odbicie i spadek w rejony 1,2550. Jednak napływ gorszych informacji ze Stanów Zjednoczonych osłabił w dalszej części tygodnia walutę amerykańską i na koniec piątkowego handlu kurs wynosił 1,2772.

Coraz bliżej obniżek stóp w Polsce

Początek tygodnia był udany dla złotego. Kursy próbowały kilkukrotnie przebić się przez psychologiczne poziomy wsparcia 2,70 na USD/PLN i 3,50 na EUR/PLN. Jednak brak istotnych informacji z Polskiej gospodarki, a ponadto wypowiedź prezesa Skrzypka o konieczności obniżenia stóp procentowych w Polsce nie sprzyjały złotemu.

W efekcie nastąpiło spore osłabienie polskiej waluty. Piątkowe zamieszanie spowodowane gorszymi danymi ze Stanów Zjednoczonych pomogło w odreagowaniu i na koniec tygodnia kurs USD/PLN wynosił 2,8263, a EUR/PLN 3,6160.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Bezrobocie w USA najwyższe od 14 lat ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;usa;najwyzsze;od;14;lat,196,0,383940.html )
* [ Europa tnie stopy ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/europa;tnie;stopy,139,0,383627.html ) 
* [ GPW: Zmiana nastrojów ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gpw;zmiana;nastrojow,105,0,383849.html )
Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz, kryzys
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz