Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Udany tydzień dla złotego

0
Podziel się:

Początek tygodnia nie obfitował w dane makro. Jedyną istotną publikacją był odczyt Inflacji PPI w Niemczech. Wyniosła ona -0,1% m/m, wobec oczekiwań na poziomie 0,5% m/m.

Początek tygodnia nie obfitował w dane makro. Jedyną istotną publikacją był odczyt Inflacji PPI w Niemczech. Wyniosła ona -0,1% m/m, wobec oczekiwań na poziomie 0,5% m/m.

Dane nie miały jednak dużego wpływu na rynek. Inwestorzy są świadomi, że w Strefie Euro ryzyko inflacyjne na razie jest niewielkie i stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego jeszcze przez jakiś czas powinny pozostać na niezmienionym poziomie.

Wtorkowa spowiedź szefa FEDu

W drugim dniu tygodnia uwaga rynku skupiona była na wystąpieniu Bena Bernanke przed komisją Izby Reprezentantów ds. usług finansowych. Zwrócił on uwagę na fakt, iż rzeczywiście nastroje i prognozy co do przyszłości gospodarki się poprawiają. Wspomniał, że istotne będzie odpowiednio wczesne rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej ze względu na zagrożenie inflacyjne, jednak na pierwszym planie powinno być polepszenie sytuacji na rynku pracy. Możliwe jest bowiem, że rosnące w Stanach Zjednoczonych bezrobocie podważy zaufanie konsumentów.

Zamówienia przemysłowe w Strefie Euro

W środę poznaliśmy sporo gorsze od oczekiwań dane na temat zamówień przemysłowych w Strefie Euro. Odczyt wyniósł -0,2% m/m, wobec prognoz na poziomie 1,9% m/m. Niekorzystne dane nie poruszyły jednak główną parą walutową, która wykazywała tego dnia wyjątkowo niską zmienność.

Morgan Stanley rozczarował

W środku tygodnia wyniki finansowe za drugi kwartał opublikował Morgan Stanley. Ich odczyt wyniósł 1,1 dolara straty na akcję, wobec oczekiwanej 0,49 dolara, na co główna para zareagowała spadkiem. Wynik był dużym zaskoczeniem dla rynku, który po wcześniejszych lepszych od prognoz publikacjach innych dużych amerykańskich banków, ewidentnie tak złych wyników się nie spodziewał. Negatywne emocje trwały jednak krótko. Optymizm na rynkach okazał się na tyle silny, że światowe giełdy były w stanie dzień później osiągnąć nowe roczne szczyty.

Wciąż słaby amerykański rynek pracy

W czwartek poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Odczyt wyniósł 554 tys., wobec 550 tys. oczekiwanych i 522 tys. w poprzednim okresie. Dane potwierdziły, iż sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest aktualnie głównym problemem gospodarki. Można się zatem spodziewać, że polityka antykryzysowa rządu USA skupi się właśnie na tym elemencie.

Poprawa na rynku nieruchomości

Oznaki stabilizacji można natomiast zaobserwować na amerykańskim rynku nieruchomości. Odczyt sprzedaży domów na rynku wtórnym wyniósł 4,89 mln, wobec oczekiwanych 4,80 mln. Ożywienie na tym rynku jest szczególnie istotne, albowiem pęknięcie tamtejszego bąbla spekulacyjnego zapoczątkowało problemy sektora finansowego.

Piątkowe odczyty PMI i IFO

W ostatni dzień giełdowego tygodnia poznaliśmy odczyty indeksów PMI dla Strefy Euro. Wartość dla sektora usług wyniosła 45,6 pkt. wobec oczekiwanych 45,1 pkt., natomiast dla sektora produkcyjnego wyniosła 46 pkt., wobec prognozowanych 43,5 pkt. Odpowiedzialna za tak dobry odczyt jest przede wszystkim gospodarka Niemiec. Potwierdziła to również lepsza od prognoz wartość indeksu IFO na poziomie 87,3 pkt. (poprzednio 85,9 pkt.).

Wzrosty na EUR/USD

Na głównej parze walutowej cały tydzień pomimo sporych wahań przyniósł ostatecznie umocnienie euro wobec dolara. Kurs wyznaczył w czwartek maksimum tygodnia na poziomie 1,4290, wobec zamknięcia w piątek 17 lipca na 1,4100. Za umocnienie odpowiada utrzymanie pozytywnych nastrojów na rynkach finansowych. Tym samym inwestorzy sprzedają bezpieczne aktywa denominowane w dolarach i kupują bardziej ryzykowne papiery.

Inflacja bazowa w Polsce

We wtorek poznaliśmy zgodny z oczekiwaniami odczyt inflacji bazowej w Polsce z wyłączeniem cen żywności i energii na poziomie 2,7% r/r. Poprzednia wartość (za maj) wynosiła 2,8% r/r. Nieznaczny spadek dynamiki wzrostu poziomu cen powinien utwierdzać Radę Polityki Pieniężnej w przekonaniu, iż najlepszą decyzją na najbliższym posiedzeniu będzie utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Lepsza od prognoz sprzedaż detaliczna i bezrobocie

Czwartek przyniósł ze sobą dwie istotne dane makro z naszej gospodarki. Dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce za czerwiec wyniosła 0,9% r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,4%. Lepsza niż prognozy analityków była również stopa bezrobocia, która spadła do poziomu 10,7% z 10,8%. Obie dane wspomagały polską walutę.

Nowe minima na parach złotowych

Ten tydzień upłynął pod znakiem silnego umocnienia naszej waluty. Utrzymujący się optymizm sprawił, że inwestorzy chętnie przenosili kapitał do gospodarek wschodzących, takich jak Polska. Nasz kraj dodatkowo cechuje się wyjątkowo dużą odpornością na kryzys spośród państw regionu. Efektem było wyznaczenie nowych minimów na parach złotowych. Do końca piątkowej sesji europejskiej wynosiły one dla EUR/PLN - 4,1828 i dla USD/PLN - 2,9380.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)