Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Waluty: Dane z Niemiec zaszkodziły, z USA nie zdołały pomóc

0
Podziel się:

W II kwartale Produkt Krajowy Brutto (PKB) Niemiec wzrósł zaledwie 0,1 proc. w skali kwartału, wobec prognozowanego wzrostu o 0,5 proc. i wobec 1,3 proc. w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Waluty: Dane z Niemiec zaszkodziły, z USA nie zdołały pomóc

Opublikowane dziś rano dane wyraźnie popsuły humory inwestorom. Ponownie zaczęli oni obawiać się o perspektywy Strefy Euro. Szczególnie, że słaby kwartał ma za sobą także francuska gospodarka. PKB Francji nie zmienił się w relacji kwartalnej, po tym jak w I kwartale wzrósł o 0,9 proc. (dane zostały opublikowany w ostatni piątek).

Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych odbiło się na notowaniach złotego. Jego poranne osłabienie w relacji do głównych walut było o tyle uzasadnione, że Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. Stąd też słabszy wzrost gospodarczy w tym kraju, oznacza też prawdopodobną mniejszą dynamikę polskiego PKB.

Złoty, który rozpoczął wtorkowe notowania od osłabienia, w godzinach popołudniowych zdołał odrobić sporą część strat. Wsparciem okazały się zaskakująco dobre dane o produkcji przemysłowej w USA. W lipcu wzrosła ona o 0,9 proc. w skali miesiąca, wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5 procent. To najsilniejszy wzrost od grudnia ub.r. Pomogło też potwierdzenie przez agencję Fitch ratingu USA na najwyższym poziomie _ potrójnego A _. Jednak brak wzrostów na Wall Street przekreślił szanse na umocnienie polskiej waluty w dniu dzisiejszym.

Istotnego wpływu na notowania złotego nie miały natomiast wyniki spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, co było jednym z głownych wydarzeń dzisiejszego dnia.

Przywódcy dwóch największych gospodarek Strefy Euro opowiedzieli się za utworzeniem _ faktycznego rządu gospodarczego _, który tworzyliby przywódcy Strefy Euro. Zadeklarowali też wolę obrony wspólnej waluty, wzmocnienia Strefy Euro, wprowadzenia podatku od transakcji finansowych i uchwalenia konstytucyjnego progu zadłużenia poszczególnych państw.

Z tych propozycji wyłania się wizja bardziej zintegrowanej, utrzymującej dyscyplinę fiskalną, a przez to sprawniejszej Strefy Euro. Jednocześnie jest to wizja Europa dwóch prędkości, co jest niekorzystne dla Polski.

W tym tygodniu, pomimo licznie publikowanych danych makroekonomicznych z Polski (wynagrodzenia, zatrudnienie, produkcja przemysłowa, inflacja PPI, inflacja bazowa), złoty będzie pozostawał pod głównym wpływem nastrojów na rynkach globalnych.

Porównaj na wykresach kursy walut

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)