Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
05.03.2012 08:59

Waluty już tak kiedyś rosły. A potem...

Ten spadek to w dużym stopniu sukces EBC, jednak pomimo udanej drugiej aukcji LTRO notowania EURUSD mocno zanurkowały.

Podziel się
Dodaj komentarz
Przemysław Kwiecień Analityk XTB

*Końcówka tygodnia przyniosła silny spadek rentowności włoskich obligacji. W piątek dla 10-latek była ona niższa niż 4,9 procenta, co wydaje się niewiarygodne mając na uwadze, iż jeszcze dwa miesiące temu przekraczała 7 procenta. *

Ten spadek to w dużym stopniu sukces EBC, jednak pomimo udanej drugiej aukcji LTRO notowania EURUSD mocno zanurkowały. W tej sytuacji posiedzenie EBC wyrasta na centralne wydarzenie rozpoczynającego się tygodnia.

Zobacz notowania euro do dolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wspomniany spadek rentowności włoskich obligacji nie był obojętny dla notowań pary EURUSD. W naszych komentarzach wielokrotnie podkreślaliśmy, iż premie na rynku obligacji są pozytywnie skorelowane z notowaniami USDEUR (a zatem negatywnie z EURUSD – spadającym premiom towarzyszy umocnienie euro wobec dolara). Tak było przez większość stycznia i lutego. Jednak od początku miesiąca pomimo spadku (i to bardzo silnego) włoskich rentowności euro wyraźnie traci. Co się stało?

Warto zauważyć, że choć działania EBC zachęcają do podejmowania ryzyka (co jest dla EURUSD pozytywne), jednocześnie są ekspansją monetarną (co jest negatywne). Tegoroczne wzrosty na parze EURUSD w żaden sposób nie były podbudowane rozwojem wydarzeń na rynku stopy procentowej.

Tymczasem polityka monetarna na dłuższą metę odgrywa bardzo istotną rolę w kształtowaniu notowań walut, szczególnie na rynkach rozwiniętych (proszę zwrócić uwagę, iż ubiegłoroczna wiosenna hossa na EURUSD była podbudowana jastrzębimi poczynaniami EBC).

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w październiku – euro silnie zyskało w dość krótkim czasie na _ greckich nadziejach _, jednak rynek niezmiennie oczekiwał rozluźnienia monetarnego i w końcu para EURUSD _ dostosowała się _ do trendów na rynku stopy procentowej. Inwestorzy mogą zadawać sobie pytanie, czy i tym razem będzie podobnie?

Te dwie przeciwstawne tendencje mogą być skonfrontowane już w czwartek. Najbardziej oczywistą wskazówką dla rynku byłaby deklaracja, iż EBC nie planuje więcej 3-letnich LTRO. To spowodowałoby realizację zysków na rynku obligacji, jednocześnie powodując osłabienie euro względem dolara.

Poza posiedzeniem EBC, uwagę inwestorów przyciągną zapewne publikacje danych z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP w środę, w piątek raport rządowy). Zatrudnienie poza rolnictwem w USA na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy wzrosło o 917 tys., a zatem o niemal 185 tys. miesięcznie. To zaś oznacza, iż rynek niejako przyzwyczaił się do takich odczytów i nie powinny one w dalszym ciągu wspierać koniunktury rynkowej. Co więcej, przy wyraźnie lepszej sytuacji na rynku pracy i rosnących cenach ropy kiełkować mogą obawy o inflację i bardziej restrykcyjną politykę pieniężną – korzystną dla dolara, ale zdecydowanie niekorzystną dla rynków akcji czy złotego.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz