Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze monetarne muszą być elastyczne

0
Podziel się:

Gospodarka amerykańska w nadchodzących miesiącach istotnie spowolni. Taki obraz gospodarki amerykańskiej widnieje z opublikowanym wczoraj raporcie Fed o stanie gospodarki.

Zdaniem ekonomistów pogłębią się również problemy sektora nieruchomości i sektora finansowego. Rynek oczekuje kolejnych obniżek stóp procentowych w USA, jednak z notatek z ostatniego posiedzenia FOMC dowiedzieliśmy się, że władze monetarne nie są już tak chętne kontynuować luźniejszą politykę monetarną.

Takie niezmienne stanowisko Fed podtrzymywał również w ostatnim czasie. Wczorajsze wypowiedzi Kohna z Fed miały jednak utwierdzić rynek w przekonaniu, że ostatnia obniżka stóp procentowych o 25pb to nie był 'close call' i że Fed jest otwarty w tej kwestii mając na uwadze obecną sytuację na rynku i kondycję gospodarki.

Zdaniem Kohna władze monetarne muszą być zarówno elastyczne jak i pragmatyczne. Wypowiedzi te wywołały ożywienie na giełdzie i wzrost apetytu inwestorów na ryzyko. Indeks DJIA kontynuował wzrosty zapoczątkowane na wtorkowej sesji.

Spadały ceny obligacji, gdyż większość środków inwestorów została na nowo powracać na rynek akcji. Waluta amerykańska, pomimo istotnego umocnienia w trakcie sesji europejskiej, kontynuowała osłabiania się na skutek słabszych danych makroekonomicznych na temat zamówień na dobra trwałe i sprzedaży domów na rynków wtórnym oraz powrotu optymizmu na rynki akcji.

EURPLN

Decyzją RPP główna stopa procentowa została podniesiona o 25pb do poziomu 5%. Złoty pozostawał mocniejszy w dniu wczorajszym a sama publikacja przyczyniła się do wybicia EURPLN z przedziału 3.66-3.70. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami przyczyniło się to do silniejszego ruchu i powrotu złotego do trendu wzrostowego.

Sentyment do waluty polskiej i innych walut rynków wschodzących poprawił się, jako że zakończyła się fala wyprzedaży akcji na giełdach zagranicznych. Brak siły na przełamanie poziomu 3,70 i wczorajszy silny ruch spadkowy na EURPLN wyznaczył kierunek ruchu na najbliższe dnia. Obecnie kurs znajduje się na wsparciu wynikającym z 61,8% zniesienia fib całości ostatniej fali korekcyjnej.

Poziom 3,62 stanowi obecnie istotne wsparcie, natomiast silny opór wyznacza poziom 3,66. Preferowalibyśmy sprzedaż EURPLN na podejściach w strefie 3,65-3,66.

EURUSD

W dniu wczorajszym obserwowaliśmy dość dużą zmienność na parze EURUSD. Z rana na skutek nieco lepszego sentymentu do dolara EURUSD kontynuował spadki w okolice linii wyznaczonej po ostatnich minimach i zniesienia geometrycznego na poziomie 1,47.

Popołudniu sytuacja obróciła się na niekorzyść dolara, na skutek słabszych fundamentów z USA i wypowiedzi Khona sugerującymi dalsze obniżki stóp procentowych. To wszystko sprawiło, że EURUSD znalazł się blisko górnej linii lekkiego kanału spadkowego, który można wyrysować na eurodolarze w skali godzinowej.

Pomimo złego sentymentu do dolara, jest on na bardzo wyprzedanych poziomach, wobec czego uważamy, że w dalszym ciągu korekta na EURUSD może być kontynuowana. Wszelkie podejście pod górna linia kanału spadkowego można byłoby wykorzystać do sprzedaży EURUSD z krótkim SL.

GBPUSD

W dniu wczorajszym skorzystały waluty wysokooprocentowane, które kontynuowały umacnianie się na skutek spadku awersji do ryzyka i osłabiania się jena. GBPUSD . Obecnie na GBPUSD znajdujemy się w lekkim kanale wzrostowym, blisko jego górnej granicy. Pomimo wczorajszych silnych wzrostów w dalszym ciągu znajdujemy się poniżej szczytu z 14 listopada na poziomie 2,0843.

Pomimo złego sentymentu do dolara, fundamenty napływające z gospodarki brytyjskiej również nie są najlepsze wobec czego presja na GBP może się również utrzymać. W dalszym ciągu silnym wsparciem pozostaje rejon 2,06. Dopiero przełamanie oporu na poziomie 2,0850 będzie deklaracją do kontynuacji wzrostów.

USDJPY

W dniu dzisiejszym poznaliśmy dane z Japonii o produkcji przemysłowej. Produkcja wzrosła o 1,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca i o 4,7% licząc rok do roku. Był to wzrost powyżej oczekiwań rynkowych, podobnie jak i wczorajsze dane na temat sprzedaży detalicznej.

Powrót optymizmu na giełdę i wzrost apetytu na ryzyko spowodował, że inwestorzy na nowo zaczęli angażować się w inwestycje typu carry trade. Jeśli dobre nastroje na giełdzie się utrzymają, to jen pozostanie słabszy. Najbliższe wsparcie znajduje sie na poziomie 109,50, natomiast silny opór widzielibyśmy na poziomie 110,70, gdzie przebiega 20-okresowa średnia na wykresie dziennym.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)