Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Wyprzedaż funta, minima zagrożone

0
Podziel się

Drugi tydzień rozpoczął się od ogólnego umocnienia amerykańskiej waluty. Wobec przeceny na japońskiej giełdzie i słabego początku w Europie notowania EURUSD osunęły się z poziomu 1,2715 do 1,2553 wczesnym popołudniem.

Wyprzedaż funta, minima zagrożone
bEghYZsl

*Drugi tydzień rozpoczął się od ogólnego umocnienia amerykańskiej waluty. Wobec przeceny na japońskiej giełdzie i słabego początku w Europie notowania EURUSD osunęły się z poziomu 1,2715 do 1,2553 wczesnym popołudniem. *

Wejście na rynek amerykańskich inwestorów zmieniło jednak ten obraz i euro zdołało odrobić straty, po raz kolejny udaremniając próbę sforsowania tegorocznego minimum. Dziś rano dolar dość wyraźnie traci (wzrost notowań pary do 1,2710) wobec obaw o wpływ rekordowej aukcji 3-letnich papierów amerykańskiego rządu. Wpływ ten najbardziej widoczny jest na parze EURUSD i USDCHF (1,1480 wobec wczorajszego maksimum na 1,1680), ale powoduje też niewielkie umocnienie jena wobec dolara, odsuwając póki co drugi test poziomu 100 jenów za dolara. Sytuacja jednak diametralnie inaczej wygląda w przypadku brytyjskiej waluty.

Rynek wykorzystał ruch na EURUSD do zdecydowanej wyprzedaży brytyjskiej waluty względem dolara. Jeszcze w trakcie notowań w Azji para GBPUSD notowana była na poziomie 1,4175, jednak po wejściu na rynek europejskich inwestorów, funt zaczął błyskawicznie tracić. Słabe wsparcia w okolicy 1,40 nie mogły zatrzymać ruchu, który zakończył się na poziomie 1,3745. Wyprzedaż funta motywowana była tym, co wydarzyło się w trakcie weekendu. Przejęcie przez rząd kontroli nad Lloyds Banking Group i wypowiedź szefa HSBC, iż transakcja zakupu banku hipotecznego w USA w 2003 roku była błędem to kolejne powody do obaw dla inwestorów. W styczniu mogło się wydawać, iż ponad roczna bardzo dynamiczna przecena funta zakończyła się, gdyż głęboka recesja w brytyjskiej gospodarce została zdyskontowana.

bEghYZsn

Kolejne problemy w sektorze finansowym otworzyły jednak drogę do ponownego testu styczniowego minimum (1,35), zwłaszcza, że popołudniowe umocnienie euro wobec dolara tylko symbolicznie umocniło funta. Na rynku złotego mieliśmy niezłe otwarcie, jednak później złoty stracił 10 groszy wobec euro (wzrost do 4,75) i 11 wobec dolara (3,77). Dziś wobec rosnących notowań EURUSD jest szansa na odrobienie części strat.

bEghYZsO
komentarze walutowe
dziś w money
KOMENTARZE
(0)