Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyraźne umocnienie złotego

0
Podziel się

Nowy miesiąc rozpoczyna się od wyraźnego umocnienia złotego. Przede wszystkim jest to wynik globalnych nastrojów, które nadal są dobre.

Wyraźne umocnienie złotego
bEgHECOd

Nowy miesiąc rozpoczyna się od wyraźnego umocnienia złotego - po godz. 9:15 za euro płaci się niecałe 4,44 zł, a dolar jest wart 3,1250 zł. Warto zaznaczyć, iż jeszcze 2 godziny temu kursy były 7-8 groszy wyżej. Skąd ten ruch?

Przede wszystkim jest to wynik globalnych nastrojów, które nadal są dobre. Przekłada się to na dalszy wzrost EUR/USD, który po godz. 9:00 naruszył poziom 1,42. W piątek indeksy na Wall Street zakończyły handel na plusach i dzisiejszy handel zapowiada się podobnie (na podstawie obecnych notowań kontraktów terminowych). Tymczasem w kraju wraz z początkiem miesiąca znikł ,,problem opcji walutowych", a inwestorzy docenili wagę opublikowanych w piątek danych o wzroście PKB w I kwartale. Mimo pewnej krytyki odczyt na poziomie +0,8 proc. r/r plasuje nas w europejskiej czołówce.

Oczywiście teraz kluczowe będzie utrzymanie tak dobrego wyniku w całym 2009 r. Dlatego też rynek będzie doceniać każdy pozytywny sygnał - dzisiaj był nim odczyt indeksu PMI dla Polski, który wzrósł w maju do 42,55 pkt. z 42,1 pkt. w kwietniu. Inwestorzy portfelowi będą też zwracać uwagę na perspektywę przyszłych działań RPP. I tak ich uwagę skupi na sobie wypowiedź prof. Dariusza Filara, jednego z członków Rady, którego zdaniem dalsze obniżki stóp procentowych nie byłyby wskazane, gdyż sytuacja gospodarcza zaczyna się stabilizować, a inflacja w tym roku nie spadnie poniżej 2,5 proc. r/r. W tym kontekście, warto będzie zwrócić uwagę na prognozę resortu finansów, odnośnie inflacji w maju, którą poznamy o godz. 10:00.

bEgHECOf

Na rynkach zagranicznych uwagę przykują dzisiaj dane o indeksie PMI dla przemysłu w strefie euro (godz. 09:58), wydatkach i dochodach konsumenckich w USA (godz. 14:30) i indeksie ISM dla przemysłu i wydatkach na konstrukcje budowlane (godz. 16:00). Na razie nic nie wskazuje na to, aby trend na EUR/USD miał zostać zaburzony. Celem dla wzrostów są okolice 1,44. To dobra informacja dla złotego, a konkretnie dla USD/PLN, który może spaść do 3,10.

EUR/PLN: W okolicach 4,43 przebiega linia 3 miesięcznego trendu wzrostowego, który został naruszony w ubiegłym tygodniu. Dalszy spadek (w tym poniżej 4,40) zaneguje wcześniejsze wskazania dotyczące scenariusza wzrostowego (4,60-4,70) na czerwiec. Dzienne wskaźniki preferują utrzymanie zwyżek. Odpowiedź w tym dokąd podąży złoty tkwi w analizie giełdowych indeksów.

USD/PLN: Szybki spadek na minima z 25 maja b.r. sprawił, że ich naruszenie stało się dość prawdopodobne. W okolicach 3,07 przebiega średnia 200 sesyjna, a na 3,10 ważne wsparcia wyznaczają poziomy z IV kwartału 2008 r. Dzienne wskaźniki preferują jednak utrzymanie zwyżek. Jednak przy założeniu dalszych wzrostów EUR/USD, test rejonu 3,10 jest bardzo prawdopodobny.

EUR/USD: Ruch wzrostowy jest tak silny, iż dopiero test ważnego oporu może doprowadzić do zmiany sytuacji. W okolicach 1,4250 możemy wyznaczyć 161,8 proc. wydłużenie Fibonacciego dla fali spadkowej pomiędzy marcem a kwietniem b.r. Wydaje się jednak, iż kluczowe będą dopiero okolice 1,4370-1,4400 wyznaczane przez linię kanału wzrostowego. Poziom ten może być testowany jeszcze dzisiaj wieczorem, lub jutro. Warto pamiętać o tym, że korekta przy tak silnym ruchu może być dość bolesna.

bEgHECOG
komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)