Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Wysokie rentowności obligacji wpływają na złotego

0
Podziel się:

Złoty ustabilizował się blisko poziomu 4,20 złotych za euro. Z technicznego punktu widzenia jest to dogodny zakres do korekty, jednak spadki na rynku długu ograniczają kolejne próby zejścia niżej.

Wysokie rentowności obligacji wpływają na złotego
bEEfTquZ

Poranny handel na rynku złotego przebiega w spokojnej atmosferze bez wyraźnych ruchów i przepływów kapitału. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2049 PLN za euro, 3,0937 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4110 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu znalazły się na najwyższym poziomie od 2-miesiecy, wynosząc na 10YT 4,519 procent.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przebiegało w dość spokojnych nastrojach, jednak widoczna jest presja podażowa spowodowana spadkami na rynku długu. W środę ceny 10-letnich obligacji polskich wyznaczyły 2-miesięczne minima. Analogiczny ruch nie wystąpił na rynkach bazowych (USD10YT oraz DE10YT), co wskazuje, iż inwestorzy zagraniczni skrócili swoje pozycje na długu emerging markets, najprawdopodobniej w obawie przed sygnałami z FED dotyczącymi ograniczenia programu QE.

W ciągu sesji obserwowaliśmy próby zejścia niżej na parach X/PLN, jednak wyraźnie słabszy dług ograniczał te impulsy. Z krajowych danych warto jedynie wspomnieć o prognozie MF, które zakłada, że wzrost w IV kw. br. wyniesie ponad 2,00 proc., w konsekwencji generując w 2013r. dynamikę na poziomie 1,3-1,4 proc. W szerszym ujęciu dzisiejszy dzień wolny od handlu w USA powinien spowodować również spadek aktywności inwestorów na rynku złotego i polskich papierów dłużnych.

bEEfTqvb

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Przed południem mamy zestaw danych makroekonomicznych z Europy (m.in. fin. PKB z Hiszpanii oraz stopa bezrobocia w Niemczech), jednak wątpliwym jest, aby odczyty te zdołały poruszyć rynkiem. Popołudniu inwestorzy powinni ograniczać swoja aktywność i stan ten najprawdopodobniej utrzyma się, aż do końca tygodnia.

Z rynkowego punktu widzenia złoty ustabilizował się blisko poziomu 4,20 PLN za euro. Z technicznego punktu widzenia jest to dogodny zakres do korekty, jednak spadki na rynku długu ograniczają kolejne próby zejścia niżej. Lepiej przedstawia się sytuacja na USD/PLN, gdzie istnieje ok. 2-groszowy potencjał umocnienia, jednak również tutaj próba korekty na dolarze na szerokim rynku skutecznie ogranicza wszelkie ruchy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEEfTqvC
komentarze walutowe
dziś w money
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)