Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za nami bardzo ciekawy dzień na rynkach

0
Podziel się:

Dzisiejszy dzień jest jednym z trzech najważniejszych dla rynków w tym tygodniu. Nastroje kreowane były przez indeksy PMI oraz Europejski Bank Centralny i Bank Anglii.

Za nami bardzo ciekawy dzień na rynkach

Tak, jak prognozowaliśmy zmienność na rynku walutowym wreszcie zagościła.

Już w godzinach nocnych napłynęły dane z Chin. W lipcu indeks PMI dla chińskiego przemysłu, publikowany przez HSBC oraz Markit Economics wyniósł 47,7 punktów. Odczyt okazał się zgodny z rynkowym oczekiwaniem oraz wstępnym odczytem indeksu PMI. Jest to najgorszy wynik od sierpnia 2012.

O godzinie 9:58 poznaliśmy wskaźnik Managerów Logistyki dla Strefy Euro obrazujący aktywność sektora przemysłowego w Strefie Euro, który w lipcu wyniósł 50,3 punkty wobec prognozowanego 50,1 punktów. Natomiast 30 minut później CIPS oraz Markit Economics opublikował indeks PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii, który w lipcu wyniósł 54,6 punktów i okazał się znacznie lepszy od prognoz zakładających odczyt na poziomie 52,8 punktów. Rynek został pozytywnie zaskoczony przez te dane i funt reagował umocnieniem.

Godzina 13:00 przyniosła decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych, który zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa wynosi 0,5% i znajduje się na tym poziomie od marca 2009. Bank Anglii również nie zmienił wartości programu skupu obligacji, utrzymując go na dotychczasowym poziomie 375 mld funtów. Mimo danych zgodnych z oczekiwaniem rynków funt zaczął się umacniać.

Europejski Bank Centralny na sierpniowym posiedzeniu również nie zmienił stóp procentowych i zgodnie z oczekiwaniem pozostawił główną stopę na rekordowo niskim poziomie 0,5% oraz utrzymał stopę depozytową na poziomie 0%. 45 minut po komunikacie, tj. o 14:30 rozpoczęła się konferencja Mario Draghiego. Szef ECB podtrzymał swoje słowa z poprzedniej konferencji, wskazując, że oczekiwania, co do wzrostu stóp procentowych są nieuzasadnione, a polityka akomodacyjna będzie tak długo realizowana, jak to konieczne. EURUSD jak zwykle podczas konferencji prezesa ECB poruszał się z podwyższoną zmiennością. Kurs początkowo zszedł poniżej 1,3200, ale szybko powrócił powyżej tego wsparcia.

O godzinie 14:30 amerykański Departament Pracy opublikował tygodniowy raport nt. liczby osób, które złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy w życiu. Wnioski o zasiłek złożyło w poprzednim tygodniu 326 tys. nowych bezrobotnych. Odczyt okazał się niższy od oczekiwań, które zakładały odczyt na poziomie 345 tys.

Podczas trwającej konferencji szefa ECB, o godzinie 14:58 został opublikowany indeks PMI dla przemysłu w USA, który w lipcu wyniósł 53,7 punktów wobec prognozowanego 53,2 punktów. O 16:00 natomiast amerykański Instytut Zarządzania Podażą opublikował indeks ISM dla przemysłu w USA, który wyniósł 55,4 punkty wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 52 punktów. Dane ISM umocniły dolara i kurs EURUSD zaczął kierować się na południe.

Warto dziś również wspomnieć o odczycie PMI dla przemysłu w Polsce, który w lipcu wyniósł 51,1 punktów. Zgodnie z naszymi prognozami indeks uplasował się powyżej 50 punktów, umownie oddzielających recesję od wzrostu gospodarczego. To kolejny sygnał wskazujący na poprawę w naszej gospodarce i zapowiadający ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Admiral Markets
KOMENTARZE
(0)