Notowania

dziś w money
27.10.2011 16:42

Zagraniczne waluty coraz tańsze

Czwartkowe notowania na eurodolarze bardzo przypominają te z 10 października. Wtedy to inwestorzy zachęceni przez kanclerz Niemiec i prezydenta Francji obietnicą przygotowania do końca miesiąca kompleksowego planu mającego rozwiązać kłopoty zadłużeniowe w Strefie Euro ochoczo ruszyli do kupowania bardziej ryzykownych aktywów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wtedy to w ciągu sesji europejskiej kurs pary EUR/USD urósł z poziomu 1,3360 do 1,3650. Dziś sytuacja kształtuje się niemal identycznie. Inwestorzy także dokonują podobnej wielkości zakupów. Mocny zielony kolor gości zarówno na eurodolarze jak i na parkietach giełdowych. Różnica między dzisiejszą sytuacja, a tą z początku miesiąca jest niewielka.

Dziś bowiem byki otrzymały dodatkowe wsparcie w postaci pozytywnych danych makroekonomicznych zza oceanu. Opublikowana dynamika amerykańskiego PKB wyniosła 2,5 procent. Taki wynik jak na razie mocno odsuwa szanse na wprowadzanie jakichkolwiek nowych działań FEDu. Nie pomogło to jednak dolarowi, a odczyt ten bardzo dobrze wpisał się w panujący nastrój kupowania mniej pewnych aktywów.

Poza tym reszta jest bardzo podobna. 10 października inwestorzy otrzymali garść nowej nadziei, na której budowali wzrost eurodolara. Liczyli, że pod koniec miesiąca europejscy liderzy zaproponują kompleksowe rozwiązanie w kwestii kryzysu. Mimo dużych oczekiwań, tak się jednak nie stało.

Przyjęte rozwiązania nie dość, że są mocno mgliste i zawierają mało konkretów, to były już wcześniej rozważane. Mimo jednak tego dziś w czasie notowań nastroje poprawiały się z godziny na godzinę. Wydawać się zatem może, że uczestnicy rynku zostali zadowoleni tym, co dziś nad ranem zaproponowali im europejscy włodarze. Ponownie kupili garści obietnic, bez pewnego terminu realizacji.

Dzięki temu kurs eurodolara dotknął dziś okolic poziomu 1,4150. To najwyżej od początku września. Z drugiej jednak strony może być i tak, że rynki dadzą sobie czas do przyszłego tygodnia, który obfitować będzie w ważne wydarzenia m.in. decyzję ws. stóp procentowych, szczyt G20 i spotkania ministrów finansów. Jeśli wtedy nie pojawią się realne i zamksymalizowane działania to inaczej rozczarowanie może być znaczne.
Zagraniczne waluty coraz tańsze

Pod koniec dzisiejszej sesji europejskiej kurs pary USD/PLN kształtował się na poziomie 3,0540, a pary EUR/PLN na 4,31. Te zdecydowanie niższe ceny zagranicznych walut w porównaniu do dzisiejszego poranka, czy wczorajszego popołudnia wynikły z mocno pozytywnych nastrojów jakie gościły dziś na rynkach finansowych od samego rana. Inwestorzy, którzy z zadowoleniem przyjęli nocne postanowienia europejskich liderów ruszyli dziś do kupowania mniej pewnych aktywów. W pełni skorzystała na tym rodzima waluta.

Sprawdź ile kosztuje euro

Początkowo umocnienie złotego napotkało przeszkodę w postaci poziomów wsparcia zarówno na parze USD/PLN oraz EUR/PLN. To przez dłuższy czas ograniczało działania niedźwiedzi na krajowym rynku, jednak rosnący z godziny na godzinę optymizm zmniejszał awersję do ryzyka. Czynnikiem, który pozwolił złamać opór byków były dane zza oceanu. To dzięki temu kupujący złotego zyskali nowe siły do walki o rynek i sprowadzili kursy par złotowych na niższe poziomy.

Porównaj na wykresach notowania walut

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz