Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Złotemu pomagają dobre fundamenty gospodarki

0
Podziel się:

Czwartek rozpoczął się pomyślnie dla notowań złotego - dobre nastroje na rynkach azjatyckich oraz korzystne dane krajowe pozwoliły na umocnienie polskiej waluty w pierwszych godzinach handlu.

Złotemu pomagają dobre fundamenty gospodarki

Czwartek rozpoczął się pomyślnie dla notowań złotego - dobre nastroje na rynkach azjatyckich oraz korzystne dane krajowe pozwoliły na umocnienie polskiej waluty w pierwszych godzinach handlu. Wyprzedaż akcji po otwarciu rynków giełdowych w Nowym Jorku stonowała ten optymizm, ale na rynku złotego nie ma paniki.

Podczas porannego handlu notowania pary EURPLN obniżyły się w okolice 4,0550. O godzinie 10.00 GUS podał, iż w całym minionym roku PKB wzrósł w Polsce o 1,7 proc., czyli więcej niż oczekiwał rynek (1,6 procent). To oznacza, iż w czwartym kwartale wzrost wyniósł około 3 proc. w skali roku. To ważna informacja, ponieważ na wzrost w ostatnim kwartale duży wpływ mają inwestycje, których ewentualny spadek mógł zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu. Tak się jednak nie stało - inwestycje w czwartym kwartale najprawdopodobniej już wzrastały.

Z punktu widzenia rynku walutowego danych o PKB nie należy przeceniać. Rynek tak naprawdę w ogóle nie zareagował po ich publikacji. Z drugiej jednak strony, dobry obraz fundamentalny sprawia, iż złoty jest mniej wrażliwy na niekorzystne uwarunkowania zewnętrzne niż inne waluty segmentu. Przykładowo, od początku listopada złoty stracił wobec dolara jedynie 1 proc., podczas gdy czeska korona 3,5 proc., zaś forint 4,5 procent. Brazylijski real, który w ubiegłym roku był liderem zwyżek, stracił 5 procent.

W popołudniowej części notowań, złotemu zaszkodziły spadki na rynkach akcji po otwarciu na Wall Street oraz umacniający się dolar. To efekt mieszanych wyników (słabe były m.in. wyniki Motoroli) i danych makroekonomicznych z USA (kolejne słabsze tygodniowe dane z rynku pracy). Złoty reaguje jednak spokojniej niż indeksy na GPW - notowania EURPLN rosną do 4,08, zaś USDPLN do 2,93.

Dziś rynek pozna jeszcze wyniki spółki Microsoft, które mogą mieć wpływ na jutrzejsze otwarcie na rynku złotego. Jutro z kolei w centrum uwagi będą dane o PKB w USA.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)