Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Węgrzanowski
|

Złoty czeka na FED

0
Podziel się:

Dziś złoty powinien kontynuować rozpoczętą pod koniec poprzedniego tygodnia stabilizację, oscylując blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Jedynie początek i końcówka wczorajszego handlu na krajowym rynku międzybankowym przyniósł nieco większą zmienność w notowaniach złotego. Pozostała cześć dnia, podobnie zresztą jak na eurodolarze, upłynęła w iście wakacyjnych nastrojach. Przy czym wakacyjna była nie tylko zmienność, ale również i obroty.

W poniedziałek wpływu na rynek walutowy nie wywarły weekendowe groźby wicepremiera Andrzeja Leppera, że jeżeli nie znajdą się pieniądze na dopłaty do ubezpieczeń powszechnych na wypadek klęsk dla rolników (około 0,5 mld zł), to nie będzie koalicji. Złoty uodpornił się bowiem na politykę, czy nawet szerzej na wszelkie doniesienia z krajowego podwórka, o czym może świadczyć również zeszłotygodniowy brak reakcji na, potwierdzone przez Ministra Finansów Stanisława Kluzę, informację o przeszacowanych o 4 mld zł dochodach budżetowych.

W tej sytuacji można więc przyjąć, że również większego wpływu na notowania polskiej waluty, nie będą miały dzisiejsze doniesienia Rzeczpospolitej, według której deficyt budżetowy w przyszłym roku może przekroczyć zakładane 30 mld zł i sięgnąć nawet 50 mld zł, jeżeli wejdą w życie ustawy socjalne, które już znalazły się w Sejmie.

Dziś złoty powinien kontynuować rozpoczętą pod koniec poprzedniego tygodnia stabilizację, oscylując blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Prawdopodobne, stosunkowo niewielkie wahania na EUR/USD, sprzyjać będą realizacji tego scenariusza. Scenariusza który, podobnie jak na głównych parach, również na EUR/PLN i USD/PLN, zakłada stabilizację notowań w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe posiedzenia FOMC (8 sierpnia).

Przekładając powyższe oczekiwania na konkretne zachowanie EUR/PLN i USD/PLN, można przyjąć, że euro w najbliższych dnia pozostanie w przedziale 3,90-3,95 zł, natomiast dolar będzie się wahał w przedziale 3,06-3,10 zł.

Czynnikami, który będą w tym czasie wzmacniały złotego, niewątpliwie korzystna sytuacja techniczna oraz pozytywny sentyment do walut rynków wschodzących. Osłabiać go zaś będzie perspektywa czwartkowej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (o 25 punktów bazowych do 3 proc.).

O godz. 12:00 kurs EUR/PLN oscylował przy 3,93 zł, natomiast kurs USD/PLN na poziomie 3,0830 zł.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)