Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Złoty dobrze znosi niepewność rynkową

0
Podziel się:

To nie są warunki sprzyjające notowaniom z rynku walut wschodzących, jednak mimo to waluty z naszego regionu w czwartek odnotowały umocnienie. Notowania pary EURPLN obniżyły się z poziomu 4,4160 na otwarciu nawet do 4,3390.

Złoty dobrze znosi niepewność rynkową

Wczorajsza próba domknięcia formacji głowy i ramion na wykresach indeksów S&P500 i DJIA nie zakończyła się pełnym sukcesem, ale póki co rynki nie ruszyły w górę, co potwierdzałoby, iż inwestorzy nadal liczą się z kontynuacją korekty.

To nie są warunki sprzyjające notowaniom z rynku walut wschodzących, jednak mimo to waluty z naszego regionu w czwartek odnotowały umocnienie. Notowania pary EURPLN obniżyły się z poziomu 4,4160 na otwarciu nawet do 4,3390, aby pod koniec handlu w Warszawie wzrosnąć do 4,3640. Niewiele mniej zyskał forint - notowania EURHUF obniżyły się z 278,30 do 275,80. Walutom z regionu z pewnością pomaga spokojna reakcja (na niepewność giełdową) pary EURUSD, która wczoraj wykorzystała wsparcie na poziomie 1,3825 do odbicia i dziś przez większość handlu w Europie poruszała się w wąskim przedziale 1,3940-1,4007.

W przypadku złotego należy jednak odnotować nie tylko fakt dzisiejszego umocnienia, ale także zmianę sytuacji od początku nowego kwartału. Złoty jest jedną z nielicznych walut z rynków wschodzących, które w tym czasie zyskały w relacji do dolara. Ten fenomen można tłumaczyć zmianą postrzegania polskiej waluty. Po pierwsze, jak już pisaliśmy koniec drugiego kwartału nie spowodował wyprzedaży złotego z tytułu rozliczania zapadających opcji, co mogło usunąć pewien element niepewności. Ponadto, wyjaśnia się już kwestia tegorocznego budżetu. Nie są to być może wiadomości dobre, ale (wbrew wypowiedzią niektórych zagranicznych analityków) nie można mówić o negatywnym zaskoczeniu. Już na początku roku pisaliśmy bowiem o możliwości wzrostu deficytu w okolice 40-45 mld złotych (bez dokonywania zmian w budżecie) i był to pogląd dość powszechny na rynku.

Wyeliminowanie tych czynników oznacza, że złoty może odrobić część strat, a jest nadal zdecydowanie najbardziej przecenioną w tym roku walutą z głównych egzotyków i w okresie maj-czerwiec (poprawa sentymentu) zyskał dużo mniej niż węgierski forint, brazylijski real, czeska korona, czy południowoafrykański rand i minimalnie więcej niż ,,zarażone grypą" meksykańskie peso. Złotemu sprzyja także obraz techniczny. Przecena w ostatnich dwóch dniach nie naruszyła linii oporu na poziomie 4,44 i kierunek 4,22-4,26 obowiązuje w dalszym ciągu.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)