Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty korzysta na poprawie nastrojów na rynkach globalnych

0
Podziel się:

Nowy tydzień przynosi mocne otwarcie na rynku złotego. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1908 PLN za euro, 3,1585 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4620 PLN względem franka szwajcarskiego.

Złoty korzysta na poprawie nastrojów na rynkach globalnych

Wzrost apetytu na ryzykowniejsze aktywa na rynkach jest bezpośrednim następstwem wydarzeń weekendowych, kiedy parlament grecki przyjął nowy pakiet oszczędności podczas niedzielnego posiedzenia. Przy akompaniamencie strajków i protestów na ulicach zatwierdzony został kolejny pakiet cięć zakładający ciecia wydatków budżetowych o dalsze 3,3 mld EUR w roku 2012 roku oraz zamianę greckich obligacji na poziomie 70 proc. redukcji.

Inwestorzy zareagowali optymistycznie na te doniesienia zakładając, iż znacząco zwiększają one szanse na otrzymanie drugiej transzy pomocowej dla Grecji o wartości 130 mld EUR. Drugim warunkiem koniecznym, aby środki te zostały przekazane jest wypracowanie porozumienia z prywatnymi wierzycielami dotyczącej umorzenia znacznej części długu greckiego. Ministrowie finansów mają wydać zgodę na przekazanie kolejnej transzy podczas środowego posiedzenia Eurogrupy.

O ile dla rynku złotego w dalszym ciągu decydujące będą informacje pochodzące z Europy to warto również przytoczyć dzisiejszą wypowiedź Andrzeja Rzońcy z Rady Polityki Pieniężnej. Decydent spodziewa się, iż dopóki inflacja trwale nie spadnie poniżej celu inflacyjnego, trudno myśleć o obniżce stóp. Ostatni odczyt w grudniu wyniósł 4,6 proc. rok do roku, a najbliższa publikacja ( w środę ) prognozowana jest na poziomie 4,3 procenta.

Tymczasem cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 procent. Wypowiedź ta wpisuje się w cykl wystąpień poszczególnych członków gremium, gdzie wyraźnie widoczny jest wzrost stanowisk jastrzębich, co przy ostatnich oczekiwaniach rynków (dotyczących możliwych obniżek stóp) powinno wesprzeć złotego w średnim terminie.

Podczas dzisiejszej sesji przy braku kluczowych publikacji makroekonomicznych ze świata w dalszym ciągu dyskontowane będą informacje płynące z Grecji oraz komentarze Europejskich decydentów odnoszące się do sytuacji Hellady. Ponadto w kraju inwestorzy powinni skupić swoją uwagę na dzisiejszym odczycie salda rachunku bieżącego (godzina. 14:00, oczek. -1150 mln EUR). Wysoki poziom deficytu w tym zakresie często punktowany jest przez międzynarodowego agencje ratingowe, jako słaby punkt polskiej gospodarki.

Z punktu widzenia technicznego mocne otwarcie w nowym tygodniu na rynku złotego znacząco zmienia krótkoterminowy układ na wykresach. Koszyk walutowy BOSSA PLN po naruszeniu kluczowego wsparcia, ostatecznie przyniósł odbicie w wycenie polskiej waluty.

Z perspektywy poniedziałkowej sesji ciężko jednak ocenić trwałość nastrojów na rynkach ponieważ, zatwierdzenie programu cięć w Grecji jest jedynie początkiem najprawdopodobniej burzliwego tygodnia, gdzie apogeum powinna przynieść środa (posiedzenie Ministrów Finansów Eurogrupy). Tym samym nie należy oczekiwać próby przebicia ostatnich dołków na parach ze złotym, a zmienność w dużej mierze dyktowana będzie sytuacją na eurodolarze.

EUR/PLN: Notowania po względnym respektowaniu oporu na poziomie 4,2125 PLN (formalnie został naruszony, jednak już poniedziałkowe otwarcie przyniosło wyraźny spadek poniżej ważnego zakresu), tym samym poziomem docelowym na dzisiejszą sesje najprawdopodobniej będzie 4,18 PLN (górne ograniczenie niedawnej konsolidacji) i oscylowanie blisko tego zakresu.

W perspektywie najbliższych sesji możliwa jest nawet próba zejścia w zakres 4,15 – 4,18 PLN, jednak, aby zakładać test dolnego ograniczenia ( a tym samym 5miesiecznych minimów) musielibyśmy otrzymać pozytywny impuls w środę. Wsparcie: 4,18 PLN, 4,15 PLN Opór: 4,20 PLN 4,2125 PLN.

USD/PLN: Krótkoterminowa korekta po odbiciu od średniej 200-sesyjnej, wydaje się kończyć. W trakcie dzisiejszego porannego handlu naruszone zostało już wsparcie na poziomie 3,15 PLN, a więc podobnie jak w przypadku EUR/PLN, przy utrzymaniu się względnie pozytywnych nastrojów na rynkach, powinniśmy zobaczyć powtórny test okolic 3,13 PLN (MA200). Wsparcie: 3,15 PLN, 3,138 PLN. 3,13 PLN Opór: 3,17 PLN, 3,1933 PLN.

CHF/PLN: Notowania oscylują blisko ostatnich minimów, jednak wyraźnie widać spadek dynamiki ruchu w dół (po części tłumaczyć można to sytuacją na EUR/CHF). Jednocześnie impuls wzrostowy na parze nie zdołał wyraźnie i długotrwale przebić oporu na 3,47 PLN w związku z czym najprawdopodobniej będziemy świadkami dalszej konsolidacji w zakresie 3,45 – 3,47 PLN oscylując w kierunku dolnego ograniczenia w ślad za pozostałymi parami związanymi ze złotym. Wsparcie: 3,45 PLN, 3,43 PLN. Opór: 3,47 PLN, 3,4886 PLN.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

waluty
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)