Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
23.10.2013 08:25

Złoty najsilniejszy do dolara od 2 lat

Poranny handel na rynku złotego przebiega w spokojnych nastrojach po wczorajszym lekkim umocnieniu w ślad za poprawą nastrojów na rynku bazowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1688 PLN za euro, 3,0254 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3822 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,272% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin również na rynku złotego była publikacja zaległych danych z amerykańskiego rynku pracy. Wskazanie słabsze od prognoz (w zakresie NFP) skutecznie przeceniło amerykańskiego dolara na rynkach na czym skorzystał również złoty, który umocnił się do okolic 3,015 PLN za dolara. Rynek założył, że gorsze dane z USA sprzyjają scenariuszowi, iż FED nie zdecyduje się na tzw. „tappering" przed końcem roku, a to sprzyja bardziej ryzykownym walutom.

Warto ponadto wspomnieć o wydarzeniach z kraju, gdzie wczorajsza aukcja długu zakończyła finansowanie potrzeb pożyczkowych na 2013r. Co ciekawe wczorajsza, niezwykle istotna aukcja podobnie jak dane fundamentalne (sprzedaż i bezrobocie za wrzesień) nie wpłynęły znacząco ani na rynek długu ani na kwotowania złotego. Ministerstwu Finansów (MF) udało się sprzedać obligacje za 12 miliardów złotych, a popyt inwestorów wyniósł 16,5 miliarda.

Co ciekawe największe zainteresowanie obserwowaliśmy papierami inflacyjnymi, co potwierdza założenia o potencjalnym wzroście inflacji już w I kw. 2014r. MF zapowiedziało, że kolejne trzy aukcje długu finansować już będą potrzeby pożyczkowe na rok 2014r. Dodatkowo warto wspomnieć o słowach prezesa NBP, Marka Belki, który powiedział, że ostatnie dane makroekonomiczne mogą zbliżyć Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do przedłużenia okresu neutralnego nastawienia.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy patrzeć będą na nastroje na szerokim rynku, a te kształtować się będą w rytm kolejnych publikacji fundamentalnych z USA.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze umocnienie eurodolara do okolic 2-letnich szczytów stało się pretekstem do maksimów na złotym oraz pozostałych parach CEE. O ile w przypadku EUR/PLN CHF/PLN ciężko mówić o mocniejszej reakcji to kwotowania USD/PLN wyznaczyły nowe 2-letnie minimum, zbliżając się do okrągłego poziomu 3,00 PLN.

W szerszym ujęciu nie zmienia to jednak układu rynkowego sugerującego realizację części zysków na parach niż próby ustanowienia kolejnych rekordów. Kolejne pozytywne impulsy z szerokiego rynku umacniają złotego jedynie nieznacznie, stąd zakładać można, iż ewentualna korekta na eurodolarze będzie miała mocniejszy wpływ na pary związane ze złotym.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz