Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
25.04.2005 16:37

Złoty nie lubi poniedziałków

Pierwszy ddzień tygodnia nie był udany dla złotego. Nasza waluta wyraźnie straciła na wartości, oscylując do głównych walut przy najniższych poziomach od kilku miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Pierwszy ddzień tygodnia nie był udany dla złotego. Nasza waluta wyraźnie straciła na wartości, oscylując do głównych walut przy najniższych poziomach od kilku miesięcy.

Handel rozpoczął się przy 4,18 za euro i 3,21 za dolara. Po południu kurs EUR/PLN sięgnął 4,2170, a USD/PLN 3,2510. Dolar był wtedy najdroższy od pięciu miesięcy.
Na złotego negatywnie oddziaływało kilka wydarzeń: umocnienie dolara do euro, słabe dane makroekonomiczne z Polski i kolejny sondaż poparcia wyborczego, wskazujący po raz kolejny na PiS jako lidera.

Rano poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu w marcu. Sprzedaż detaliczna spadła w ujęciu rocznym o 0,3 proc. (prognoza -1,2 proc.), a stopa bezrobocia spadła do 19,3 proc. Publikacje tych wskaźników nie miały bezpośredniego wpływu na rynek, nie są też żadną przeszkoda do obniżek stóp procentowych przez RPP już w środę. GUS spodziewa się także dalszego spowolnienia wzrostu gospodarczego.
W południe resort finansów nie miał kłopotu ze sprzedażą bonów skarbowych. Przy ofercie 0,8 mld zł, popyt wyniósł 2,63 mld zł, średnia rentowność spadła do 5,231 proc.
Złotemu w ciągu dnia nie sprzyjała też sytuacja na rynkach regionu. Na Węgrzech utrzymywała się niepewność przed decyzją banku centralnego o obniżce stóp procentowych, ostatecznie stopy spadły o 25 pkt. W Czechach oficjalnie do dymisji podał się zaś premier Gross.
O godz. 15.30 euro kosztowało 4,20, a dolar 3,23 zł.

Krótkoterminowa prognoza
Na korzyść złotego przemawiał w poniedziałek spokój na rynku obligacji i zachowanie warszawskiej giełdy. Czy to jednak nie tylko wyczekiwanie na decyzję RPP?

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/PLN
Przez całą sesję wyraźnie zyskiwał dolar, co było echem weekendowych, sprzecznych komentarzy dotyczących uwolnienia chińskiego juana i słabym odczytem niemieckiego indeksu IFO. Kurs EUR/USD spadł w ciągu dnia z poziomu 1,3060, pokonując po drodze wsparcia na 1,30 i 1,2980 do minimum na 1,2956. W kwietniu indeks klimatu gospodarczego instytutu IFO wyniósł 93,3 pkt i był najniższy od 19 miesięcy. Rynek prognozował natomiast wzrost indeksu do 94,6 pkt z 94 pkt w marcu. Za spadek odpowiedzialne były przede wszystkim słabsze oczekiwania co do rozwoju koniunktury w najbliższych miesiącach.
O godz. 15.30 euro kosztowało 1,2990 dolara

Krótkoterminowa prognoza
We wtorek figurą dnia będzie indeks zaufania konsumentów w USA. Do tego czasu można spodziewać się konsolidacji przy 1,30.

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
ebiznes.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz