Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Orłowski
|

Złoty odzyska siły?

0
Podziel się:

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym ponownie jest dość pusto.

Najważniejszymi wydarzeniami będą decyzje ECB i Banku Anglii o stopach procentowych (choć jak wiadomo, obecnie najbardziej interesujące są nie same wartości stóp procentowych - nikt nie ma wątpliwości, że nie zostaną one zmienione - ale słowa zawarte w uzasadnieniu decyzji). Decyzja Banku Anglii zostanie ogłoszona o 13:00, zaś decyzja ECB o 13:45. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na publikację danych o produkcji przemysłowej w Niemczech (spodziewany jest wzrost o 1,5% w ujęciu miesięcznym) oraz mniej istotne dane ze Stanów Zjednoczonych: o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (analitycy spodziewają się 545 tys. nowych wniosków) oraz o zapasach w hurtowniach (spodziewany jest ich spadek o 1% w ujęciu miesięcznym).

W dniu wczorajszym złoty tracił - najpierw wskutek niepewności politycznej związanej z dymisjami w rządzie Donalda Tuska - potem jednak inwestorzy uspokoili się po konferencji prasowej. Niekorzystnie na wartość naszej waluty wpływały również wiadomości z Czech, gdzie bank centralny może przymierzać się do kolejnej obniżki stóp (taka wiadomość sygnalizowałaby, że gospodarka czeska jest w gorszej kondycji, niż wcześniej się wydawało, a taką informację inwestorzy natychmiast przerzucają na wszystkie kraje regionu). W pewnym stopniu niepokojące były też wiadomości związane z sytuacją na Łotwie, która w niewystarczającym stopniu redukuje wydatki budżetowe, a potrzebuje zbilansowanego budżetu, aby korzystać z pożyczek MFW.

Szczególnie na Łotwę naciska Szwecja, której banki są bardzo mocno zaangażowane w łotewski sektor finansowy. Rząd tego niewielkiego kraju zaproponował ustawę, która miałaby ograniczyć możliwość odzyskiwania przez banki funduszy pożyczonych w kredytach hipotecznych do ,,bieżącej wartości nieruchomości", co oznaczałoby, że w razie dewaluacji łata (którego wartość w stosunku do euro utrzymywana jest na stałym poziomie) obciążenie kredytowe gospodarstw domowych nie zwiększyłoby się, za to sektor bankowy pogrążyłby się w ogromnych stratach. Planów tych jednak nie wprowadza się w życie - do zera zredukowałyby bowiem zaufanie inwestorów do Łotwy (a to już teraz jest bardzo ograniczone).

W naszym kraju w dniu dzisiejszym parlament rozpocznie prace nad ustawą budżetową na rok 2010. Wśród wydarzeń w krajach ościennych istotne będą: publikacja danych o stopie bezrobocia w Czechach (o 9:00) i dynamice produkcji przemysłowej na Słowacji (również o 9:00). Na Węgrzech natomiast coraz więcej mówi się o możliwości zakończenia korzystania z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Premier Gordon Bajnal podkreślił jednak, że będzie to wymagało dalszego utrzymania dyscypliny fiskalnej. W ostatnim czasie wzrosło zaufanie inwestorów zagranicznych do Węgier: najniższe od roku są notowania kontraktów CDS na dług tego kraju.

Na rynkach kapitałowych odnotowano nieśmiałe wzrosty w USA (poza indeksem DJIA, który bardzo nieznacznie stracił) oraz nieco większe dodatnie zmiany wartości indeksów na Dalekim Wschodzie. Słabe były jednak sesje w Europie. Ponownie spadają notowania indeksu VIX, który pod koniec ubiegłego tygodnia osiągnął poziom 28 pkt. Dziś jednostka VIX warta jest 24,7 pkt.

Odnotowano również powrót kursu EURUSD wysoko ponad poziom 1,47 oraz osłabienie jena, co sugeruje nie najgorsze nastroje inwestorów. Takie kształtowanie się sytuacji na rynkach międzynarodowych i dość niskie otwarcie kursów złotego (EURPLN blisko 4,21, USDPLN ok. 2,8550) sugerują, że złoty może pod konice dnia zyskiwać na wartości. Niewykluczone jednak, że na krótko po otwarciu kursy naszej waluty będą kształtować się na wyższych poziomach.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)