Notowania

dziś w money
11.08.2011 18:42

Złoty odzyskuje siły. Przede wszystkim do franka

Na fali poprawy nastrojów na rynkach globalnych złoty w czwartek odrobił część wczorajszych dużych strat do głównych walut.

Podziel się
Dodaj komentarz

Częściowo notowania polskiej waluty wsparła interwencja Banku Gospodarstwa Krajowego, który sprzedawał na rynku euro. O godzinie 16:56 kurs USD/PLN testował poziom 2,9122 zł, EUR/PLN 4,1545 zł, a CHF/PLN 3,8202 zł.

Zobacz jak zmienia się kurs dolara, euro i franka do złotego

Poprawa nastrojów na rynkach finansowych była podstawowym wyznacznikiem czwartkowego zachowania złotego. Silna aprecjacja w relacji do franka, do którego złoty zyskała aż 28 gr, miała natomiast swe źródła w spekulacjach nt. czasowego, sztywnego powiązania notowań euro i franka.

Taką możliwość zasugerował w wywiadzie prasowym wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii, Thomas Jordan. Narodowy Bank Szwajcarii i Europejski Bank Centralny odmówiły komentarza w tej sprawie. Niezależnie od tego czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone, aktywność szwajcarskich władz monetarnych wskazuje na dużą determinację do walki z przewartościowanym frankiem.

Inwestorzy zignorowali dziś, opublikowane przez Narodowy Bank Polski, dane o bilansie płatniczym. W czerwcu deficyt na rachunku bieżącym wyniósł 1,6 mld EUR, wobec prognozowanych 1,4 mld EUR deficytu i wobec 32 mln EUR nadwyżki w maju.

W piątek sytuacja na rynkach finansowych w dalszym ciągu będzie wyznaczać notowania złotego. Perspektywa kontynuacji wzrostowego odbicia na giełdach, jaka pojawiła się dziś, pozwala oczekiwać dalszej aprecjacji polskiej waluty. Szczególnie w relacji do franka. Inwestorzy powinni natomiast zignorować, publikowane przez GUS, lipcowe dane o inflacji. Rynkowy konsensus zakłada jej wzrost do 4,3 proc. w skali roku z 4,2 procent w maju. Wobec ostatniego silnego pogorszenia perspektyw dla wzrostu gospodarczego, nawet silniejszy skok inflacji nie wpłynie na wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Porównaj na wykresach kursy walut

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz