Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

Złoty słabszy, ale nie doszło do załamania

0
Podziel się:

Dzisiejsze obroty na rynku krajowym pokazują, że polska polityka nie dominuje nad czynnikami fundamentalnymi, nasza waluta co prawda lekko osłabia się, ale po wczorajszej eskalacji napięcia politycznego można było oczekiwać bardziej gwałtownych zmian.

Ogólnie, główne kursy złotego (EURPLN i USDPLN) wchodzą w strefy konsolidacji w okolicach, odpowiednio, 3.9750-3.98 i 3.13. Na razie na więcej impulsów płynących z Wiejskiej nie ma co liczyć, ale trwanie przy władzy rządu mniejszościowego należy ocenić jednoznacznie negatywnie.

Ważną informacją jest jednoznacznie krytyczne stanowisko RPP w kwestii przyjętego projektu budżetu. Z komunikatu po ostatnim posiedzeniu można wywnioskować, że w naszej gospodarce zachodzą pewne procesy, które mogą przyspieszyć tempo inflacji, ale obecnie większość ekonomistów uważa, że RPP nie zacznie podnosić stóp przed I kwartałem 2007 roku.

Ponieważ do końca tygodnia właściwie nie poznamy już żadnych informacji makroekonomicznych z Polski, głównym dyktatorem wydarzeń na rynku będzie eurodolar. Pomimo niekorzystnej rewizji szacunków amerykańskiego PKB ta para pozostaje stabilna w zakresie 1.2680-1.2720.

Jutro o jedenastej poznamy dużo danych z Eurolandu, w tym indeksy nastrojów oraz wartość wskaźnika inflacji HICP, który będzie testem dla ostatnich wypowiedzi ekonomistów z ECB, którzy dosyć jednoznacznie sygnalizowali restrykcyjne nastawienie banku. Później napłyną dane z USA (wydatki i przychody Amerykanów oraz indeks PMI). Na jutro zaplanowano również wiele wystąpień, które mogą wpłynąć na rynek – Max Weber, szef Bundesbanku oraz szefowie regionalnych departamentów Fed z St. Louis i Chicago mogą jutro próbować „sprzedać” inwestorom swoją wizję obecnej sytuacji ekonomicznej w globalnej gospodarce.

Tradycyjnie, w tak niespokojnym okresie może dojść do dalszej wyprzedaży złotych przed weekendem. Eurodolar jutro powinien wytyczyć wyraźny kierunek w przypadku znaczącej rozbieżności odczytu HICP od prognoz.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)