Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty stabilny na tle walut rynków wschodzących

0
Podziel się:

Polska waluta nie zareagowała znacząco na względnie słabe wyniki aukcji długu przeprowadzonej przez Ministerstwo Finansów.

Złoty stabilny na tle walut rynków wschodzących

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie krajowej waluty po okresie paru sesji stabilizacji. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1634 PLN za euro, 3,0416 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4095 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu utrzymują się blisko 4,445 proc. (10YT), jednak widoczna jest presja na dalsze wzrosty.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło stabilizację ze wskazaniem na próby lekkiego osłabienia polskiej waluty. Stabilizacja złotego stała w kontraście do dość zmiennych sesji na węgierskim forincie czy tureckiej lirze. Wskazuje to, iż złoty najprawdopodobniej już mniej podatny będzie na _ nerwowe _ zachowania walut wschodzących, jednak nie można oczywiście mówić o pełnej _ immunizacji _ kwotowań.

Co ciekawe polska waluta nie zareagowała znacząco na względnie słabe wyniki aukcji długu przeprowadzonej przez MF. Była to pierwsza oferta obligacji o dłuższym terminie zapadalności bez udziału OFE. Znalazło to odzwierciedlenie w uplasowaniu w podstawowej ofercie jedynie 3 mld złotych i to przy wyższych rentownościach niż w styczniu. Na aukcji dodatkowej uplasowany został dodatkowy 1 mln PLN, a łączny popyt w ofercie wyniósł 8 mld PLN. Pomimo dość dużego popytu widoczny jest brak OFE co podnosi znaczenie kapitału zagranicznego w ofertach. Rynek szacuje, iż kolejne miesiące mogą przynieść finansowanie po wyższych rentownościach niż obecnie.

Z pozostałych informacji warto nadmienić, iż nad ranem ukazał się komunikat agencji Fitch, która potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie _ A minus _ i w walucie krajowej na poziomie _ A _. W uzasadnieniu czytamy, iż _ Polska gospodarka wykazuje wysoki stopień odporności i stabilności. Fitch prognozuje, że wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) przyspieszy do trzech procent w 2014 i 3,2 procent w 2015 roku z 1,6 procent w 2013 _.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dwie znaczące publikacje z rynku krajowego. Wpierw o 10:00 opublikowany zostanie odczyt flash PKB za IV kw. 2013r. Rynek szacuje wzrost dynamiki do 2,8 proc. z 1,9 proc. uprzednio. Lepsze dane powinny wpłynąć korzystnie na rynek złotego, gdyż ponownie pojawią się dyskusje o potencjalnych podwyżkach stóp na przełomie III/IV kw. br. Drugą z figur będzie odczyt inflacji CPI za styczeń (godz. 14:00), gdzie rynek spodziewa się wzrostu wskaźnika do 0,9 proc. z 0,7 proc. w grudniu.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy umocnienie złotego w stosunku do dolara amerykańskiego, co spowodowane zostało zachowaniem na kursów na rynkach bazowych. W przypadku pozostałych zestawień kontynuujemy ruch w konsolidacji. Dla EUR/PLN wsparcie przebiega na poziomie 4,1536 PLN, natomiast dla USD/PLN zakres ten przesunięty został do granicy 3,0284 PLN.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)