Notowania

dziś w money
28.12.2012 09:10

Złoty stabilny w oczekiwaniu na porozumienie w USA

Eurodolar powyżej 1,3250 z powodu napływu gorszych danych z USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Para EUR/USD na chwilę pisania raportu znajduje się nieco powyżej poziomu 1,3250, dokładnie na 1,3252

Wczoraj popołudniu napłynęły gorsze dane z USA. Indeks zaufania amerykańskich konsumentów - Conference Board spadł w grudniu 2012 roku do 65,1 pkt. wobec prognozy na poziomie 70,9 pkt. i wartości poprzedniej 71,5 pkt.

Gorsze dane nie wpłynęły jednak znacząco na rynek. Tematem numer jeden na rynkach pozostaje sprawa klifu fiskalnego. Prezydent Barack Obama za wszelką cenę stara się uniknąć zmian podatkowych, czyli tak zwanego klifu fiskalnego. Przypomnijmy, że klif fiskalny to jednoczesne podniesienie podatków i zmniejszenie wydatków budżetowych. Zmiany te miałyby obowiązywać od 1 stycznia. Dwie główne partie nadal nie mogą dojść do porozumienia, a jeśli nie osiągną kompromisu do końca roku, wówczas Stany Zjednoczone mogą zostać wpędzone w kolejną recesję. Dziś Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Izba Reprezentantów zbierze się w niedzielę wieczorem, aby podjąć ostatnią próbę uniknięcia „fiscal cliff”. Możliwy jest również krótkoterminowy kompromis, który przesunie moment wejścia w życie nowych przepisów do wiosny. Dziś natomiast prezydent USA będzie prowadził rozmowy z przedstawicielami Kongresu.

Warto dodać, że dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem kwotowań obligacji, gdyż w poniedziałek rynek ten już nie będzie działał. Płynność jest i prawdopodobnie pozostanie bardzo niska. W tej chwili rentowność polskich 10–latek wynosi 3,759.

Złoty na razie w konsolidacji

Podczas czwartkowego handlu złoty zyskał na wartości wobec głównych walut, wczoraj około 18:00 za euro musieliśmy zapłacić 4,06 PLN, natomiast dolar był wyceniany na 3,07 PLN. Wykresy par złotowych znajdują się w konsolidacji, choć można zauważyć pierwsze, lekkie ruch na północ.

Do końca roku na polską walutę wpływ będą miały przede wszystkim nastroje globalne z negocjacjami w sprawie klifu fiskalnego na czele. Możliwy brak porozumienia w tej sprawie negatywnie odbije się na gospodarce USA, która w konsekwencji może pogorszyć sytuacje w Strefie Euro, a co za tym idzie i w Polsce. Zdecydowanie pogorszą się również nastroje na rynkach finansowych.

Do końca roku złoty powinien pozostawać stabilny. Para EUR/USD nie powinna przekroczyć poziomów 4,05 i 4,1150, natomiast dolar 3,055 i 3,115. Obecnie waluty te są wyceniane odpowiednio na 4,0749 i 3,0763.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz