Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty traci, polska gospodarka wyraźnie zwalnia. Jak zareaguje RPP?

0
Podziel się:

Dobre odczyty w Niemczech, całej strefie euro oraz za oceanem poprawiły nastroje.

Złoty traci, polska gospodarka wyraźnie zwalnia. Jak zareaguje RPP?

Podczas dzisiejszej sesji mieliśmy wiele odczytów makroekonomicznych, które dawały impulsy zarówno do wzrostów, jak i spadków na głównej parze walutowej. Do pesymistycznych odczytów należy z pewnością zaliczyć indeksy PMI dla przemysłu i usług we Francji.

Po tych danych widać, że koniunktura w tym kraju pogarsza się. Jednak dobre odczyty w Niemczech, całej strefie euro oraz za oceanem poprawiły nastroje i sprawiły, że kurs pary EUR/USD podczas dzisiejszej sesji wzrósł, a obecnie znajduje się na poziomie 1,3346.

Notowania najważniejszej pary walutowej Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wracając do samych odczytów, to o godzinie 10:00 poznaliśmy dane dotyczące indeksów PMI dla przemysłu i usług w strefie euro. Odczytane wartości to 47,5 pkt. i 48,3 pkt., wobec prognozy 46,5 pkt. i 48 pkt. (wartości poprzednie to 46,1 pkt. i 47,8 pkt.). Odczytane wartości były więc lepsze od prognoz. Podobnie pozytywnie zaskoczyły dane z USA. Otóż wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu za styczeń to 56,1 pkt, choć poprzednio były to 54 pkt, a spodziewano się nawet spadku do 53 pkt.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się najniższa od 5 lat - wyniosła w minionym tygodniu 330 tys., co jest liczbą o 5 tys. mniejszą od poprzedniej i o 25 tys. mniejszą od prognozy.

Słabe odczyty z PolskiPolska gospodarka zwalnia, tyle można powiedzieć na temat dzisiejszych odczytów z naszego kraju. Przypomnijmy, że sprzedaż detaliczna w naszym kraju spadła o 2,5 proc. wobec prognozy wzrostu o 1,4 proc. i wartości poprzedniej 2,4 proc. Bezrobocie wyniosło 13,4 proc. Prognozy te komponują się ze słabym piątkowym odczytem dotyczącym produkcji przemysłowej i zapewne doprowadzą do tego, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zmuszona do kolejnej obniżki stóp już na kolejnym posiedzeniu w lutym, a nie (jak planowała część decydentów) dopiero w marcu po projekcji NBP.

Nasza waluta w takiej sytuacji musiała się dziś osłabić i tak też się stało, a perspektywa kolejnych obniżek będzie jej zapewne ciążyła w kolejnych tygodniach.
Na chwile obecną nasza waluta jest wyceniana na 4,1920, jeśli mówimy o parze EUR/PLN i 3,1414, gdy mowa o parze USD/PLN.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)