Notowania

dziś w money
25.07.2011 09:10

Złoty traci przez sytuację w USA

Rozpoczęcie tygodnia nie jest udane dla polskiej waluty. Od początku notowań rodzima waluta traci znacznie na wartości. O godzinie 8:45 za jedno euro trzeba zapłacić 4,0155 zł, zaś za dolara 2,79 zł. Taka reakcja może wynikać z kilku przyczyn.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zeszłotygodniowe uchwalenie nowego pakietu pomocowego dla Grecji przyniosło rynkom odprężenie i długo wyczekiwany uspokojenie nastrojów. Dzięki temu główna para walutowa wzrastała, a inwestorzy coraz chętniej kupowali ryzykowniejsze aktywa. Jednak ich spokój i optymizm nie były na tyle duże by na dłuższy czas zagościć na rynku. *

Teraz bowiem, po odłożeniu w czasie problemu kryzysu zadłużeniowego w Europie wśród inwestorów największe zainteresowanie będzie wzbudzać kwestia podniesienia limitu zadłużenia w USA. Obecnie zaczynający się tydzień jest ostatnim, kiedy można będzie przełamać impas między Republikanami i Demokratami. Jak na razie nikt nie wierzy, że nie Ameryka może ogłosić niewypłacalność. Koszt ubezpieczenia na amerykańskiej obligacje zmienia się w niewielki stopniu. Inwestorzy spokojnie przyglądają się poczynaniom parlamentarzystów, choć zerwanie w sobotę negocjacji w tej sprawie, przez lidera republikanów w Izbie Reprezentantów może podnosić w najbliższym czasie obawy o końcowy sukces.

Dlatego też w tym tygodniu temat ten powracać zapewne będzie bardzo często. Nie można jednak wykluczyć, że agencje ratignowe oprócz kwestii USA będą przypominały rynkom także o Grecji i innych zadłużonych europejskich krajach poprzez obniżki ocen kredytowych. Pierwszym takim sygnałem jest dzisiejsza informacja Moody’s o obniżeniu oceny Grecji do poziomu CA.

Złoty traci przez sytuację w USA

Rozpoczęcie tygodnia nie jest udane dla polskiej waluty. Od początku notowań rodzima waluta traci znacznie na wartości. O godzinie 8:45 za jedno euro trzeba zapłacić 4,0155 zł, zaś za dolara 2,79 zł. Taka reakcja może wynikać z kilku przyczyn.

Po pierwsze złoty odreagowuję zeszłotygodniowe umocnienie, po drugie inwestorzy po informacji na temat obniżki ratingu Grecji postanowili wycofać część swoich środków z ryzykowniejszych aktywów. Jednak największe oddziaływanie na takie zachowanie się kursów ma zapewne nierozwiązana sprawa podniesienia pułapu długu publicznego w Stanach Zjednoczonych. To negatywnie wpływa na globalny poziom awersji do ryzyka i udziela się rodzimemu rynkowi. Efektem tego są poranne wzrosty obu par złotowych, które jeszcze w piątek notował poziomy najniższe od trzech tygodni.

Początek bez danych

Pierwszy dzień tygodnia nie przyniesie nam żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz