Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
27.05.2005 19:12

Złoty umocnił się przy małej płynności

Złoty umocnił się w piątek wobec euro, jednak odbyło się to przy stosunkowo niskiej płynności na rynku. Rentowności obligacji nieznacznie spadły.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 16.00 za euro płacono 4,1550 zł wobec 4,18 zł na zamknięciu w środę. Dolara wyceniano na 3,3150 zł w porównaniu do 3,3180 zł.

Odchylenie od parytetu wynosiło 11,8 proc. po mocnej stronie względem 11,4 proc. w środę.

"Rynek chyba już zdyskontował francuskie +nie+ w niedzielnym referendum konstytucyjnym i niektórzy inwestorzy zdecydowali się zrobić następny ruch. Coraz częściej pojawiają się komentarze, że odrzucenie konstytucji przez Francuzów nie musi oznaczać braku koncepcji rozszerzenia strefy euro" - powiedział PAP Marek Wołos z TMS.

W ciągu ostatnich tygodni część ekonomistów wyrażała opinię, że porażka Traktatu Konstytucyjnego UE we Francji może opóźnić rozszerzenie strefy euro o nowych członków unii - w tym Polskę, co w efekcie może spowodować osłabienie złotego.

Ostatnio premier Marek Belka powiedział, że takie scenariusze są przesadzone i nie spodziewa się gwałtownej reakcji rynków na francuskie "nie"

Mimo ewentualnej porażki eurokonstytucji we Francji, waluty krajów aspirujących do strefy euro mogą się więc umocnić. Inwestorzy kupują już teraz złotego - uważa Wołos.

Referendum konstytucyjne we Francji odbędzie się w niedzielę 29 maja.

Według Wołosa umocnieniu polskiej waluty sprzyja niska płynność na rynku.

"Zlecenia o wartości 10-20 mln dolarów są już w stanie skutecznie ruszyć rynkiem. Część inwestorów zamyka pozycje (na walutach), chcą przez weekend zostać ze złotym" - ocenia Wołos.

W piątkowe popołudnie zamarł natomiast rynek obligacji. Rentowności spadły wobec piątkowego otwarcia i osiągnęły poziomy zbliżone do środowego zamknięcia.

Rentowność dwuletnich papierów około 16.00 wynosiła 5,20 proc. wobec 5,22 proc. w środę. W przypadku pięcioletnich papierów było to 5,35 proc., czyli tyle co w środę, zaś dziesięcioletnich wyniosła 5,27 proc. wobec 5,27 proc. na środowym zamknięciu.

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz