Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty w okolicach parytetu

0
Podziel się:

Po porannym osłabieniu się złotego kolejne godziny notowań przyniosły ustabilizowanie się notowań wokół poziomu parytetu.

Rynek PLN

Po porannym osłabieniu się złotego kolejne godziny notowań przyniosły ustabilizowanie się notowań wokół poziomu parytetu. Do opublikowanego przez dzisiejszą prasę wywiadu z wicepremierem Hausnerem odniósł się premier Marek Belka, który powiedział, iż Jerzy Hausner nadal pozostaje w rządzie i jest odpowiedzialny za reformę finansów publicznych, która nie zostanie „rozwodniona”. Dodał także, iż w najbliższym czasie spotka się z kierownictwem Socjaldemokracji Polskiej. Nie chciał jednak powiedzieć, czy zgodzi się na warunki ugrupowania Marka Borowskiego, które nadal obstaje przy wcześniejszych wyborach parlamentarnych. Z kolei marszałek Sejmu Józef Oleksy stwierdził, iż głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Belki w tzw. trzecim podejściu odbędzie się dopiero po wyborach do Parlamentu Europejskiego zapowiedzianych na 13 czerwca.

Rynek czeka teraz na publikację danych o dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych za I połowę maja br. (szacunki 1,0 proc. r/r).

Rynek międzynarodowy

Tak jak się spodziewaliśmy notowania euro zyskiwały dzisiaj na wartości w relacji do dolara. Duży wpływ na to miała publikacja majowego indeksu Ifo z Niemiec, który wyniósł 96,1 pkt. wobec 96,3 pkt. w maju, czyli tak jak oczekiwał rynek. Niemniej jednak istniały obawy, iż dane te będą gorsze (zwłaszcza po wcześniejszym odczycie wskaźnika ZEW). Tym samym dzisiejsze informacje zostały przyjęte bardzo dobrze, zwłaszcza, iż w zachodnich landach optymizm przedsiębiorców nieznacznie wzrósł, co pokazuje, iż nie obawiają się oni negatywnego wpływu cen ropy na kondycję gospodarki. W komentarzu do danych, główny ekonomista Ifo, Germot Nerb powiedział, iż nie widzi obecnie powodów do dalszych „nacisków” na Europejski Bank Centralny w kwestii obniżek stóp procentowych. Z kolei członek ECB, Axel Weber stwierdził, iż obecny poziom stóp procentowych jest na niskim poziomie zapewniającym wzrost gospodarczy (nie są zatem potrzebne „stymulatory” w postaci obniżek stóp procentowych). Odniósł się także do możliwości ponownego
przekroczenia poziomu 3 proc. deficytu budżetowego przez Niemcy w tym roku, wzywając do podjęcia niezbędnych reform.

Kluczowe dane są jednak jeszcze przed nami – majowy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów ośrodka Conference Board. Po zachowaniu się rynku eurodolara widać, iż inwestorzy coraz mniej wierzą we wcześniejsze szacunki, które mówiły o wzroście tego wskaźnika do poziomu 4 miesięcznego maksimum na poziomie 93,5 pkt. Coraz większe są obawy o negatywny wpływ cen ropy, zwłaszcza, iż nadal utrzymuje się ona na wysokim poziomie (dzisiaj oscylowała wokół 41,5 USD). O tej samej porze, czyli o godz. 16:00 opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA w kwietniu, które szacowane są na poziomie 6,45 mln.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)