Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty w rytm eurodolara

0
Podziel się:

Czwartek na krajowym rynku walutowym przebiega pod znakiem dalszego spadku wartości złotego. Krajowa waluta traci przede wszystkim z powodu umacniającego się na głównych parach dolara.

*Czwartek na krajowym rynku walutowym przebiega pod znakiem dalszego spadku wartości złotego. Krajowa waluta traci przede wszystkim z powodu umacniającego się na głównych parach dolara. *
Można więc powiedzieć, że do momentu, gdy dolar będzie się na rynku międzynarodowym umacniał, ciężko spodziewać się, aby krajowa waluta była w dobrej kondycji. Na rynek niespecjalnie wpłynęły dzisiejsze dane makroekonomiczne. Obydwie decyzje w sprawie poziomu stóp procentowych były zgodne z prognozami. ECB podniósł cenę pieniądza o 25pb do 2,75%, natomiast BoE pozostawił stopy bez zmian, czyli 4,5%. Obecnie inwestorzy skupiają się na konferencji szefa ECB, gdzie mogą paść sugestie, co do dalszego kierunku polityki monetarnej. W godzinach popołudniowych zapoznaliśmy się dziś jeszcze również z danymi z amerykańskiego rynku pracy. Były one lepsze od oczekiwań. Szacowano, że ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniesie 325k, natomiast faktycznie było ich 302k. Dane jeszcze bardziej pomogły amerykańskiej walucie (eurodolar zszedł właśnie pod 1,27).

USD/PLN
Dzisiejsze osłabienie złotego po części zawdzięczamy umocnieniu dolara na rynku międzynarodowym, a po części samej sytuacji technicznej na dolarze względem krajowej waluty. Aktualny wzrost kursu jest bowiem rezultatem wybicia się we wtorek ze spadkowego kanału przy 3,08. Obecnie kurs doszedł już do okolic 3,1250, czyli poprzednich maksimów z maja. Można zakładać, że jeżeli udałoby się bykom trwale ten poziom przełamać, wówczas powinniśmy być świadkami kontynuacji wzrostu w stronę 3,1850. Jeśli chodzi o wsparcia, to najbliższego doszukiwałbym się przy cenie 3,0935.
* EUR/PLN*
W miarę spokojnie przebiegają dziś notowania na eurozłotym. Tutaj sytuacja pozostaje w zasadzie bez zmian, czyli nadal czekamy na rozstrzygnięcia na kluczowym poziomie w zakresie 3,9850 - 4,00. Jego przełamanie wprowadzałoby bowiem dosyć istotne zmiany o charakterze już nawet nie średnio, ale i długoterminowym. Jeśli chodzi o krótkoterminowe wsparcia, to najbliższego można się doszukiwać przy cenie 3,9450 oraz nieco niżej również w zakresie 3,90 - 3,91.

*PLN BASKET *Umocnienie dolara względem złotego przy względnie stabilnym eurozłotym przełożyło się również na umocnienie koszyka względem krajowej waluty. Sytuacja jest tu mniej więcej podobna do tego, co możemy obserwować na dolarze względem złotego. Kurs również przełamał niedawno okolice 2-tygodniowej linii spadkowej, która była górnym ograniczeniem spadkowego kanału. Obecnie udało się stronie popytowej doprowadzić do wzrostu kursu do okolic 3,55, czyli majowych maksimów, które są aktualnie najbliższym poziomem oporu. Nieco wyżej podaży należałoby się także spodziewać w rejonie 3,57 oraz nieco wyżej przy 3,5875.

*GBP/PLN *Niewiele się dziś dzieje na funcie do złotego. Kurs w zasadzie od początku tygodnia przebywa w bardzo wąskiej konsolidacji w zakresie 5,7250 - 5,77. Sytuacja techniczna w nieco szerszym ujęciu nie uległa więc żadnym zmianom i nadal czekamy na wybicie poza zakres 5,6650 - 5,8760. Dolne ograniczenie tego zakresu to roczna, przełamana niedawno linia bessy, natomiast ograniczenie górne do majowe maksima. Można zakładać, że o dalszym kierunku zadecyduje trwałe przełamanie któregoś z tych poziomów. Póki co, sytuacja pozostaje nieco patowa.

*CHF/PLN *Większych zmian nie widać dziś również na parze franka szwajcarskiego względem krajowej waluty. Główna aktywność skupia się dziś na dolarze. Tutaj jednak sytuacja jest również nadal kontrolowana przez popyt. Krótkoterminowym, istotnym wsparciem jest obecnie rejon 2,50 i można zakładać, że do tego miejsca strona popytowa jest bezpieczna. Dopiero jego przekroczenie winno nieco poważniej osłabić posiadaczy szwajcarskiego waluty. Jeśli chodzi o opory, to najbliższym jest teraz strefa 2,5500/50, a jej przekroczenie winno się z kolei przełożyć na wzrost kursu w kierunku 2,5750, czyli majowych maksimów.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)