Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
20.06.2008 10:02

Złoty wyraźnie zyskuje

Zatrzymanie spadków kursu EUR/USD na rynku zagranicznym i ostatnie sprzyjające złotemu dane fundamentalne powodują, że od kilku sesji kursy USD/PLN jak i EUR/PLN spadają.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zatrzymanie spadków kursu EUR/USD na rynku zagranicznym i ostatnie sprzyjające złotemu dane fundamentalne powodują, że od kilku sesji kursy USD/PLN jak i EUR/PLN spadają. *

Wartość waluty europejskiej jest na początku sesji dzisiejszej wyceniania na 3,3650 zł. Jest to istotny poziom, który już kilka razy powstrzymał aprecjację złotego. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w przypadku gdyby kurs spadł poniżej tej bariery to umocnienie rodzimej waluty może zatrzymać się dopiero w okolicach 3,34. Dolar natomiast od kilku dni przebywa w konsolidacji 2,16 - 2,18 i również dzisiaj naszym zdaniem zostanie ona utrzymana.

Dopóki na rynku międzynarodowym nie nastąpi większe wybicie to również w notowaniach złotego nie powinniśmy obserwować dużej zmienności. Warto jednak pamiętać, że już w nadchodzącym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stopy procentowej. Rynek oczekuje, że zostanie ona podniesiona o 25 punktów i każda inna decyzja może spowodować duże zmiany kursów. Oczekiwania inwestorów na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej wynika z opublikowanych w tym miesiącu danych makroekonomicznych, które w większości zwiększają presję inflacyjną.

Zarówno inflacja CPI jak i PPI były wyższe od oczekiwań Trend rosnącej dynamiki cen widać nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Aby nie dopuścić do wymknięcia się inflacji spod kontroli RPP musi działać szybko i zdecydowanie. Działanie takie sprzyjać będzie dalszemu umacnianiu polskiej waluty, jednak zdaniem przedstawiciela NBP polski eksport pomimo tego pozostaje silny ze względu na duży popyt z Niemiec.

Od kilku sesji para EUR/USD znajduje się w konsolidacji. Notowania poruszają się w przedziale 1,5470 - 1,5580. Na zmianę tej sytuacji nie wpływają również publikowane dane makroekonomiczne, które mają mieszany charakter. Z jednej strony bowiem pojawiają się niekorzystne dla dolara informacje ze Stanów Zjednoczonych, z drugiej natomiast amerykańska waluta otrzymuje wsparcie w postaci spadających cen ropy oraz słabszych danych makro ze strefy euro. W efekcie czego inwestorzy nie podejmują istotnych decyzji inwestycyjnych, obawiając się poniesienia strat. Dzisiaj, poza poznaną rano inflacją PPI z Niemiec, która wyniosła 1,0% m/m w stosunku do 1,1% miesiąc wcześniej, nie poznamy istotnych danych mogących zmienić obraz rynku.

Po publikacji z Niemiec notowania EUR/USD pozostały jednak stabilne, oscylując w pobliżu poziomu 1,5540. Obecnie rynek oczekuje na środową decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy są zgodni, że nie dojdzie do zmiany kosztu pieniądza z obecnego poziomu 2,0%. Natomiast bardzo ważne będzie wystąpienie Bena Bernanke towarzyszące tej decyzji. Jeżeli podtrzyma on swoje ,,jastrzębie" stanowisko, zapowiadając podwyżkę stóp procentowych w obawie o wzrost inflacji, dolar będzie zyskiwał na wartości.

Część inwestorów jest jednak zdania, że ostatnie dane są sygnałem, iż gospodarka amerykańska w dalszym ciągu jest w fazie kryzysu i nie należy się spodziewać szybkiej poprawy. Dzisiaj na godz. 18:45 zaplanowane jest wystąpienie prezesa ECB J.C. Tricheta. Być może jego słowa będą wskazówką dla inwestorów, odnośnie stanowiska Banku w sprawie stóp procentowych. Zdaniem prezesa ECB inflacja strefy euro jest za wysoka i należałoby zacieśnić politykę monetarną. Na początku czerwca Trichet jako termin takiego posunięcia wskazywał lipcowe posiedzenie Rady Banku, później jednak wycofał się z tego stanowiska.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz