Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kurs złotego ostro w górę. Ile to jeszcze potrwa?

0
Podziel się:

Analitycy prognozują dla Money.pl, co w najbliższych miesiącach będzie się działo z walutami.

Kurs złotego ostro w górę. Ile to jeszcze potrwa?
(PAP/Adam Warżawa)
bEUNAOKt

Tak dobrego kwartału na rynku złotego nie było już od ponad roku. Analitycy przepytani przez Money.pl są zgodni: najbliższe trzy miesiące nie przyniosą gwałtownych zmian kursów. Jednak dalsza część roku zwiastuje umocnienie polskiej waluty.

Złoty w pierwszym kwartale tego roku dał sporo zarobić. Zyski względem trzech najważniejszych walut - dolara, euro i franka szwajcarskiego sięgnęły przynajmniej 6 procent. Najbardziej na wartości stracił dolar, który wobec krajowej waluty spadł o 10 procent.

_ - Na dobry wynik złotego miało z pewnością wpływ uspokojenie sytuacji w strefie euro. Rynki z zadowoleniem odebrały zakończenie tematu problemów finansowych Grecji oraz operacje LTRO , _ czyli pożyczki Europejskiego Banku Centralnego _ , które wpompowały w rynek razem 1 bilion euro - _ twierdzi Michał Mąkosa, analityk FMC Managment.

bEUNAOKv

Zobacz, jak taniały najważniejsze waluty w pierwszym kwartale 2012 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Osłabienie par EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN oznacza, że złoty umacniał się wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego.

Analitycy zauważają, że najwięksi inwestorzy na światowych rynkach chwilowo nie zestawiają naszej waluty z innymi z tego regionu._ - Inwestorzy zagraniczni przestają wrzucać do jednego worka złotego i inne waluty z Europy Środkowej i Wschodniej. Powoli przestajemy być zestawiani w jednym szeregu na przykład z węgierskim forintem. To głównie zasługa dobrych ocena agencji ratingowych, ale także dobrych wyników polskiej gospodarki _- dodaje Michał Mąkosa.

A nastroje w gospodarce powoli się poprawiają. Opublikowany wczoraj indeks PMI dla polskiej gospodarki, oceniający sytuację przedsiębiorstw w danym kraju, przebił neutralny dla gospodarki poziom 50 punktów. Ten sam wskaźnik dla gospodarki Niemiec wyniósł 48,4, a dla całej strefy euro 47,7 punktu.

bEUNAOKB

Grający na parach walutowych ze złotym muszą pamiętać, że ocena inwestorów, którzy mają największy wpływ na notowania, polega na prostym zestawieniu najważniejszych faktów._ - Najwięksi gracze za granicą traktują inwestycje w ryzykowne waluty - w tym właśnie złotego - w systemie zero-jedynkowym. Dla nich ważne jest, jaki mamy deficyt budżetowy, w jakim stanie działają finanse publiczne, a także jakie negatywne zdarzenia czekają gospodarkę. W tym zestawieniu wypadamy bardzo dobrze - _ tłumaczy Piotr Popławski, analityk walut BGŻ.

Taka ocena inwestorów sprawiła, że to w złotego najbardziej opłacało się zainwestować na początku tego roku. Krajowa waluta przebiła w tym rankingu węgierskiego forinta i rosyjskiego rubla. Te w ciągu ostatnich trzech miesięcy zyskały w stosunku do dolara odpowiednio 9,58 i 9,41 procenta.

Jednak po rewelacyjnym styczniu i dobrym lutym, w marcu zwyżka złotego mocno wyhamowała. Malejąca zmienność na walutach sprawia, że coraz więcej inwestorów oczekuje zdecydowanego ruchu. Historia pokazuje, że po okresach stale zmniejszających się wahań, następuje mocne wybicie kursu.

bEUNAOKC

Niepewność sytuacji na rynku walutowym podkreślają prognozy analityków. Money.pl zebrał typy instytucji finansowych dla najważniejszych walut w najbliższych sześciu miesiącach.

Wprawdzie najbliższe miesiące po uśrednieniu prognoz poszczególnych analityków wyglądają stabilnie, to jednak rozstrzał jest dosyć duży. Wśród ekspertów mamy zarówno optymistów, jak i pesymistów.

bEUNAOKD

Zestawione na podstawie średnich kursów, wskazanych przez analityków.

Nieprzychylnie na złotego patrzy Michał Mąkosa z FMCM. - _ Najważniejsza para walut euro do dolara jeszcze nie ma szans na zmiany. Czynniki techniczne skutecznie hamują wzrosty na parach złotowych i w efekcie możemy spodziewać się spadków na naszej walucie _ - ostrzega.

Kurs dolara w najbliższych miesiącach
Instytucja Analityk 1M 3M 6M
BGŻ Piotr Popławski 3,13 3,02 2,93
FMCM Michał Mąkosa 3,17 3,24 -
Noble Securities Radosław Wierzbicki 3,05 2,97 2,81
TMS Brokers Bartosz Sawicki 3,20 3,26 3,32
XTB Marcin R. Kiepas 3,22 3,26 3,03
Średnia 3,15 3,15 3,02

Źródło: Money.pl, na podstawie prognoz analityków

bEUNAOKE

Podobnego zdania jest Bartosz Sawicki z TMS Brokers, jednak jego prognoza jest nieco łaskawsza dla krajowej waluty._ - Przewidujemy spadki złotego do dolara amerykańskiego, jednak kurs euro/złoty powinien pozostać stosunkowo stabilny. Polska waluta była wspierana w ostatnich miesiącach przez korzystne stopy procentowe oraz napływ kapitału na rynek długu - oba czynniki będą w kolejnych miesiącach jednak wygasać - _dodaje Sawicki.

Nieco bardziej wyważony jest Marcin Kiepas z XTB, który spodziewa się tylko krótkotrwałego osłabienia. - _ Warunkiem takiej korekty jest dłuższe niż kilkudniowe pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Pretekstem do tego może być zaniepokojenie sytuacją w strefie euro i Chinach - mówi Kiepas . _

Kurs euro w najbliższych miesiącach
Instytucja Analityk 1M 3M 6M
BGŻ Piotr Popławski 4,16 4,05 3,99
FMCM Michał Mąkosa 4,18 4,22 -
Noble Securities Radosław Wierzbicki 4,08 4,04 3,89
TMS Brokers Bartosz Sawicki 4,17 4,18 4,15
XTB Marcin R. Kiepas 4,25 4,24 4,09
Średnia 4,17 4,15 4,01

Źródło: Money.pl, na podstawie prognoz analityków

_ _Umiarkowane osłabienie krajowej waluty najpewniej dokona się na przełomie kwietnia i maja. Kiepas nie wyklucza jednak, że korekta przeciągnie się aż do końca drugiego kwartału bieżącego roku. Ekonomiści twierdzą jednak, że w dłuższym terminie złoty będzie się umacniał.

-_ Po zakończeniu korekty złoty ponownie będzie zyskiwał na wartości, aczkolwiek dynamika tego procesu nie będzie już tak duża, jak na początku roku. Oczekujemy, że przejściowo dolar potanieje w tym roku poniżej 3 zł, euro spadnie poniżej 4 zł, natomiast szwajcarski frank może spaść do 3,20 zł _ - dodaje analityk X-Trade Brokers.

Kurs franka w najbliższych miesiącach
Instytucja Analityk 1M 3M 6M
BGŻ Piotr Popławski 3,45 3,36 3,31
FMCM Michał Mąkosa 3,47 3,51 -
Noble Securities Radosław Wierzbicki 3,38 3,30 3,19
TMS Brokers Bartosz Sawicki 3,46 3,44 3,30
XTB Marcin R. Kiepas 3,52 3,49 3,30
Średnia 3,46 3,42 3,27

Źródło: Money.pl, na podstawie prognoz analityków

Optymistą jest Piotr Popławski z BGŻ. - _ W najbliższym czasie największe znaczenie będą miały połączenie funduszy stabilizacyjnych w strefie euro oraz zbliżające się reformy fiskalne. W przypadku obu tych wydarzeń, politycy wspólnoty grają raczej pod wzrosty na złotym, co w efekcie będzie spychać kurs EUR/PLN w dół _ - przekonuje analityk walutowy.

- _ W dalszym okresie na pierwszy plan wysunie się kwestia Stanów Zjednoczonych. Chodzi tu przede wszystkim o bilans płatniczy, który przecież ostatnio wypada znacznie gorzej, niż największych gospodarek strefy euro. To może spowodować, że złoty w stosunku do dolara w dłuższym terminie będzie zyskiwał _ - dodaje Popławski.

Przed zbyt dużym optymizmem przestrzega Radosław Wierzbicki z Noble Securities. Na horyzoncie pojawiają się bowiem czynniki, które w przyszłości mogą zachwiać prognozowanymi wzrostami. - _ Trzeba pamiętać, że możliwa jest ewentualna recesja w Niemczech, hamowanie wzrostu gospodarczego Państwa Środka czy taka korekta na rynkach, którą ciężko teraz przewidzieć _- kończy Wierzbicki.

Czytaj więcej o kursach walut w Money.pl
Grecja znów trzęsie złotym. Teraz czeka nas... Zobacz, jak decyzje w sprawie długu Aten uderzą w polską walutę.
W końcu optymistyczna prognoza walutowa Analityk Money.pl przewiduje, co się stanie z euro, dolarem i frankiem szwajcarskim.
Dolar za 2,12 złotego. Według Big Maca Tańsze wakacje, paliwo i elektronika. Z analizy Money.pl dowiesz się, czy to realne.

Tekst stanowi wyraz osobistych poglądów oraz opinii autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych

bEUNAOKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)