Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyższe raty tylko przez chwilę

0
Podziel się:

Przez tydzień złoty osłabił się tak, że rata kredytu w euro urosła o ponad 40 złotych, a w szwajcarskim franku o niemal 100 złotych. Analitycy uspokajają. Za rok posiadacze kredytów w walutach będą płacić nawet o 200 zł mniej niż dziś.

Wyższe raty tylko przez chwilę
(PAP/EPA)

Przez tydzień złoty osłabił się tak, że rata kredytu w euro urosła o ponad 40 złotych, a w szwajcarskim franku o niemal 100 złotych. Analitycy uspokajają. Zawirowania na rynku walutowym nie potrwają długo, a umacniający się złoty spowoduje, że raty będą niższe. Za rok o nawet 200 złotych.

Umocnienia złotego spodziewają się wszyscy analitycy walutowi ankietowani przez Money.pl. Większość z nich poproszona o rewizję ich ubiegłotygodniowych szacunków podniosła w górę jedynie prognozy kursów na koniec grudnia. W dłuższej perspektywie - wszyscy wciąż są zgodni - złoty będzie się umacniał.

W momencie przeprowadzania ankiety za euro trzeba było zapłacić 4,07 złotego, a za franka i dolara odpowiednio 3,14 i 3,13 złotego. Według uśrednionych prognoz analityków za rok za europejską walutę trzeba będzie zapłacić o 33 grosze mniej niż obecnie. Frank i dolar będą tańsze odpowiednio o 39 i 42 grosze.

**

**Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków

  • średnia prognoz kursów za miesiąc, 6 miesięcy i 12 miesięcy.

Wyższe raty... tylko tymczasowo

Ostatnie wahania kursów walut niepokoją posiadaczy walutowych kredytów hipotecznych. Wielu Polaków ma pożyczki w euro i franku szwajcarskim. Posiadacz kredytu, którego rata została rozliczona po wczorajszym kursie, w zależności od waluty, w jakiej zaciągnął kredyt, musi zapłacić od 40 do ponad 100 złotych więcej niż przed tygodniem.

Rata kredytu
waluta rata początkowa 23.11.2010 30.11.2010 1M 6M 12M
frank 1 219 zł 1 303 zł 1 396 zł 1 365 zł 1 303 zł 1 223 zł
dolar 1 268 zł 1 305 zł 1 408 zł 1 377 zł 1 296 zł 1 219 zł
euro 1 614 zł 1 253 zł 1 295 zł 1 273 zł 1 241 zł 1 190 zł

Źródło: Money.pl na podstawie obliczeń Open Finance

  • Kredyt hipoteczny zaciągnięty 31 lipca 2008 roku. Wartość nieruchomości 300 tys. złotych. Wkład własny 20 procent. * Wyliczenia oparte o kursy walut NBP oraz średnie prognoz analityków.

Ale analitycy twierdzą , że nie ma powodów do obaw. Walutowe turbulencje są jedynie chwilowe i jeżeli ich prognozy się sprawdzą to już za miesiąc rata będzie o kilkadziesiąt złotych niższa niż w tej chwili. A kolejne miesiące przyniosą jeszcze większą ulgę.

W przyszłym roku wysokość rat powinna sukcesywnie się zmniejszać. Na koniec 2011 roku wysokość miesięcznej spłaty dla tego samego kredytobiorcy będzie niższa niż obecnie o około 100 złotych w przypadku euro i o niemal 200 złotych dla franka.

Stracą eksporterzy i pracujący za granicą

Z osłabienia złotego cieszą się eksporterzy i osoby zarabiające w obcych walutach. Przykładowo sprzedawca mebli, który wczoraj zamienił na złote transfer w wysokości 100 tysięcy euro zarobił 13 tys. złotych więcej niż gdyby całą transakcję rozliczył przed tygodniem. Zyskała też Polka pracująca w irlandzkim sklepie i zarabiająca 1700 euro miesięcznie. W ubiegłym tygodniu jej wypłata byłaby warta o ponad 200 złotych mniej niż wczoraj.

Jednak zdaniem analityków w nieco dłuższym terminie zmiany kursów walutowych będą działać na ich niekorzyść. Już za rok wartość tego samego kontraktu w przeliczeniu na złote będzie o ponad 30 tysięcy złotych niższa niż obecnie. Z kolei miesięczna pensja sprzedawczyni będzie niższa o ponad 500 złotych. * *

Osłabienie złotego jedynie chwilowe

Ostatnie osłabienie złotego w stosunku do pozostałych walut to dużej mierze efekt obaw o kondycję gospodarczą peryferyjnych krajów strefy euro. Chodzi przede wszystkim o problemy finansowe Irlandii i niepokoje o to, że jej los podzielą Portugalia i Hiszpania. Nie bez wpływu na osłabienie polskiej waluty jest także nacjonalizacja Otwartych Funduszy Emerytalnych na Węgrzech.

Według ministra finansów Jacka Rostowskiego osłabienie złotego będące efektem turbulencji w strefie euro jest naturalne i jedynie tymczasowe. Tego samego zdania jest szef NBP Marek Belka _ - Wystarczy, że turbulencje na rynku ustąpią i złoty zacznie się umacniać. Nie ma co panikować - _uspokaja.

Mogą temu sprzyjać zaprezentowane wczoraj, znakomite dane dotyczące polskiej gospodarki. - _ To powinno w końcu skłonić RPP do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych, co z kolei może wspierać złotego, jednak raczej nie w grudniu - podsumowuje Marek Rogalski _, analityk DM BOŚ.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t45637.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kredyty;w;walutach;stanieja,34,0,722722.html) Kredyty w walutach stanieją Według analityków ankietowanych przez *Money.pl * w ciągu roku złoty umocni się w stosunku do euro o 6, a do franka o niemal 8 procent.
Raty kredytów walutowych w przyszlym roku będą spadać Analitycy przewidują, że złoty będzie się umacniał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t96200.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/jak;wybrac;kredyt;hipoteczny;piec;porad,29,0,695325.html) Jak wybrać kredyt hipoteczny? Pięć porad Nie ma jednej, prostej recepty dla każdego. Uzyskanie kredytu hipotecznego to skomplikowany proces i o tym, którego banku oferta będzie dla nas najkorzystniejsza decyduje wiele czynników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)