Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny kończą ze sztywnym kursem juana

0
Podziel się:

Od 23 miesięcy kurs chińskiej waluty powiązany jest z kursem dolara.

Chiny kończą ze sztywnym kursem juana
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Od 23 miesięcy kurs chińskiej waluty powiązany jest z kursem dolara. Bank centralny w Pekinie zapowiedział, że jest gotowy odejść od zasady, budzącej sprzeciw za granicą.

Na zdjęciu premier Chin, Wen Jiabao

Ludowy Bank Chin wykluczył jednak jednorazową rewaloryzację lub znaczącą aprecjację, oczekiwaną przez krytyków, twierdząc, że _ nie ma podstaw do znacznych wahań lub zmian _ w kursie wymiany.

Jak podkreśla agencja Reutera, wydaje się oczywiste, że Chiny chciały, aby ich oświadczenie - opublikowane w tym samym czasie po angielsku i chińsku, co nie jest typową praktyką - oznaczało zakończenie faktycznego powiązania juana z dolarem, którego wcześniej broniły jako sposobu na uchronienie ich gospodarki przed skutkami światowego kryzysu gospodarczego.

Jednak na razie nie wiadomo, czy oświadczenie to wystarczy, by przekonać krytyków, zwłaszcza amerykańskich parlamentarzystów, którzy twierdzą, że niedoszacowana waluta daje Chinom nieuczciwą przewagę konkurencyjną w handlu._ _

_ - Światowa gospodarka stopniowo się odzyskuje siły. Poprawa i ożywienie chińskiej gospodarki stały się bardziej trwałe wraz ze wzmocnieniem stabilności gospodarczej - _napisano w oświadczeniu chińskiego banku centralnego. _ - Jest pożądane, aby kontynuować reformę kursu wymiany juana i zwiększyć elastyczność jego wymiany _.

W praktyce oznacza to prawdopodobnie, że bank centralny wykorzysta swój system ustanawiania kursu odniesienia dla juana, by doprowadzić walutę z powrotem na ścieżkę stopniowej aprecjacji wobec dolara, którą podążała przez trzy lata, do połowy roku 2008.

Chińska waluta solą w oku G20?

Międzynawowe skargi na chińską politykę kursową przycichły w ostatnich miesiącach, ponieważ na pierwszy plan wysunął się kryzys zadłużenia publicznego w Europie, jednak juan mógł stać się jednym z głównych tematów szczytu G20, który odbędzie się 26 i 27 czerwca w Kanadzie.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w wydanym w sobotę oświadczeniu, że _ decyzja Chin, by zwiększyć elastyczność swojego kursu wymiany, jest konstruktywnym krokiem, który może pomóc zabezpieczyć odbudowę i przyczynić się do bardziej zrównoważonej gospodarki światowej _.

Również minister skarbu USA Timothy Geithner powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje oświadczenie chińskiego banku centralnego i wezwał do jak najszybszego wprowadzenia go w życie._ _

_ - Energiczne uelastycznienie kursu wymiany juana może być pozytywnym wkładem w silny i zrównoważony światowy wzrost gospodarczy. Oczekujemy dalszej współpracy z Chinami w ramach G20 oraz dwustronnej, by wzmocnić poprawę _ - powiedział Geithner.

Także szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn z zadowoleniem przyjął chińskie oświadczenie mówiąc, że uelastycznienie kursu juana zwiększy chińskie dochody wewnętrzne i inwestycje w kraju.

Z chińskiej decyzji zadowoleni są europejscy przywódcy. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył, że jest ona _ zachęcająca _, a Komisja Europejska uznała, że spodziewana reforma juana powinna mieć pozytywne skutki dla strefy euro.

Z kolei rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin, mimo iż jest zadowolony z chińskiej decyzji, uznał jednak, że nie będzie ona miała znaczącego wpływu na gospodarkę jego kraju lub handel pomiędzy oboma krajami._ - Nie będzie to miało na nas wpływu jak na razie, jednak całościowo jest to pozytywne _ - powiedział Kudrin.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)