Notowania

euro
24.11.2008 12:01

Coraz więcej Szwedów chce do strefy euro

Szwedzka korona coraz mocniej traci na wartości w stosunku do waluty europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- Coraz więcej Szwedów sprzyja wstąpieniu ich kraju do strefy euro - tak wynika z sondażu opublikowanego w _ Dagens Nyheter _.

Według sondażu liczba zwolenników euro wśród Szwedów wzrosła do 44 proc. w porównaniu z 34,6 proc w poprzednim badaniu w maju. Jednak większość ankietowanych - 48 proc. - wciąż sprzeciwia się wprowadzeniu europejskiej waluty.

Niezdecydowanych pozostaje 7 proc. obywateli Szwecji. W maju 51,7 proc. badanych deklarowało, że zagłosowałoby przeciwko wprowadzeniu w ich kraju euro. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku, jednak w referendum przeprowadzonym we wrześniu 2003 roku odrzuciła wprowadzenie euro.

W kraju, w którym mieszka 9 milionów osób, odrzucenie euro odzwierciedla sceptycyzm wobec europejskiej polityki monetarnej i przeniesienia władzy w tej dziedzinie na Europejski Bank Centralny.

Ankieta, przeprowadzona na próbie tysiąca osób między 17 a 20 listopada i opublikowana przez _ Dagens Nyheter _ oraz instytut Synovate, pokazała też, że zwolennikami euro jest 52 proc. mężczyzn i tylko 35 proc. kobiet.

Według ekspertów zwiększenie liczby zwolenników europejskiej waluty można wytłumaczyć ostatnim obniżeniem wartości korony w stosunku do euro._ - Ludzie widzą, że korona straciła w ostatnim czasie na wartości. Nie zdają sobie sprawy, że może to być dobre dla szwedzkiego eksportu _ - tłumaczy gazecie Mickael Gilljam z uniwersytetu w Goeteborgu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
*  [ NBP pożyczy od EBC 10 mld euro ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/nbp;pozyczy;od;ebc;10;mld;euro,59,0,388155.html )
* [ "Euro to najważniejszy projekt dla Polski" ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;to;najwazniejszy;projekt;dla;polski,184,0,382648.html )
Tagi: euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz