Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr może zaszkodzić polskiej walucie. Co dalej ze złotym?

0
Podziel się:

Sprawdź, co o aktualnej sytuacji na rynku mówią eksperci i ile na koniec tygodnia może kosztować euro.

Cypr może zaszkodzić polskiej walucie. Co dalej ze złotym?
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Sytuacja na Cyprze pomogła rynkowi długu i możliwe, że zaszkodzi złotemu, który na koniec tygodnia może się osłabić do poziomu 4,20 za euro - oceniają dilerzy.

- _ Myślę, że do końca tygodnia złoty się osłabi. Jest możliwe, że zobaczymy go na poziomie 4,20 w stosunku do euro _ - powiedział diler PLN BNP Paribas Bank Polska Jan Koprowski. - _ Decyzja odnośnie Cypru może wystraszyć inwestorów, a zaufanie do rynku europejskiego zostało mocno podkopane. Może mieć to negatywny wpływ na lokalny rynek i ja bym się spodziewał małego osłabienia złotego _ - dodał.

Powiedział też, że _ sesja była spokojna, choć względem dolara złoty osłabił się prawie o 1,5 proc., biorąc pod uwagę maksimum, czyli 3,22. Na eurozłotym zachowano przedział 4,14-4,15 _. Jego zdaniem sytuacja ta była związana przede wszystkim z ruchem na eurodolarze, który otworzył się w poniedziałek o 1,5 centa niżej niż na piątkowym zamknięciu.

Sprawdź, jak dziś złoty zachowywał się do euro i dolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Według dilerów rynek długu znalazł się dzisiaj pod wpływem czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. - _ Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, w wyniku wydarzeń na Cyprze doszło do umocnienia się niemieckich i amerykańskich obligacji. W wyniku tego u nas rynek też zareagował w tę samą stronę i spadły rentowności wzdłuż krzywej o 2-4 pkt _ - powiedział diler z PKO BP Marek Kaczor.

- _ Wydaje mi się, że obecnie, po tych gwałtownych wzrostach cen będziemy mieć trend boczny w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji. Ten miniony tydzień był istotny; teraz wydaje się, że raczej rynek będzie oczekiwał na to, co wydarzy się dalej. Spodziewamy się trendu bocznego, bez wyraźnych zmian rentowności _ - dodał.

- _ W godzinach porannych mieliśmy do czynienia z wypowiedziami Andrzeja Bratkowskiego z RPP. Nie zaskoczyły one rynku, który dalej spodziewa się obniżek stóp procentowych, ale były dla niego pozytywne _ - powiedział.

Jego zdaniem rynek oczekuje też środowego przetargu dwu- i pięcioletnich obligacji, które organizuje Ministerstwo Finansów. W poniedziałek członek RPP Andrzej Bratkowski w wywiadzie dla PAP ocenił, że możliwy jest scenariusz dalszego obniżania stóp procentowych.

Jednorazowe opodatkowanie depozytów bankowych to element pakietu ratunkowego dla zagrożonego niewypłacalnością Cypru, jaki w sobotę uzgodnili ministrowie finansów państw strefy euro i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. W zamian Cypr otrzymałby 10 mld euro zagranicznej pomocy. Cypryjski parlament miał zatwierdzić obłożenie depozytów podatkiem w poniedziałek wieczorem, ale głosowanie przełożono na wtorek. Przedstawiciele cypryjskich władz zapowiedzieli, że pomysł wymaga jeszcze pewnych zmian.

Obecna propozycja mówi o obłożeniu podatkiem w wysokości 6,75 proc. wkładów do wysokości 100 tys. euro, depozyty wyższe miałyby być opodatkowane na 9,9 proc. Według nieoficjalnych informacji, władze Cypru rozważają obłożenie 3 proc. podatkiem wkładów niższych niż 500 tys. euro, natomiast podatek od depozytów wyższych wyniósłby 15 proc. Członek kierownictwa Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen dopuścił w poniedziałek możliwość zmodyfikowania podatku, natomiast przypomniał, że musi on przynieść w sumie 5,8 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Olbrzymie kontrowersje wokół nowego podatku na Cyprze Rząd w Nikozji pracuje nad złagodzeniem pierwotnych propozycji. Zaplanowano też rozmowy ministrów finansów strefy euro.
Niemiecki minister tłumaczy się ws. Cypru Niemieccy politycy skrytykowali program ratowania Cypru przed bankructwem, określając jako poważny błąd zawarte w nim plany obciążenia specjalnym podatkiem również mniejszych wkładów bankowych.
Obroni drobnych ciułaczy przed podatkiem? Francja opowiada się za większą ochroną drobnych posiadaczy kont bankowych na Cyprze, którzy mogą zostać opodatkowani w ramach pakietu ratunkowego.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)