Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Część wpływów z euroobligacji może trafić na konto walutowe- Bauc

0
Podziel się

Przychody z emisji euroobligacji tylko w minimalnym stopniu sfinansują bieżące potrzeby budżetu, reszta może trafić na konto walutowe rządu w NBP, jeśli do czasu emisji uda się zmienić jego formułę

bDSpcJrF

- powiedział minister finansów.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, że RPP nie chce, żeby 500 mln euro z planowanej w końcu stycznia emisji euroobligacji zostało zamienione na złote i zwiększyło wydatki budżetu.

'Jeśli te pieniądze zostałyby wymienione w NBP, oznaczałoby to dodatkową emisję pieniądza krajowego. Rozumiem, że to Radę martwi, to jest oczywiste. Z pozycji RPP, też bym pewnie tak wnioskował' - powiedział Bauc w rozmowie z PAP.

bDSpcJrH

'Natomiast, tak dalece, jak to będzie możliwe, będziemy się starali zneutralizować ten negatywny ruch dla podaży pieniądza. Na pewno nie będziemy tych pieniędzy wykorzystywać na siłę na potrzeby pożyczkowe budżetu, tylko w minimalnym koniecznym zakresie' - dodał.

Według Bauca, przychód z emisji eurooobligacji, który nie zostanie wykorzystany na bieżące potrzeby budżetu, mógłby trafić na konto walutowe rządu w NBP.

'Ale w tym celu istnieje konieczność nowego określenia formuły tego rachunku, bo obecna nie dopuszcza takiej możliwości. Mamy naprawdę niewiele czasu, żeby tutaj parę rzeczy zmienić' - powiedział. Dodał, że trwają obecnie prace między NBP a rządem w tej sprawie.

Konto walutowe rządu w NBP powstało na początku 2000 roku. Ma być na nim gromadzona część środków z prywatyzacji, określana oddzielnie dla każdej transakcji prywatyzacyjnej. Środki te mają być następnie przeznaczane na spłatę odsetek od zagranicznych kredytów Polski oraz wcześniejszy wykup zadłużenia. Konto ma również zapobiegać nadmiernemu i sztucznemu wzrostowi kursu złotego w związku z realizacją transakcji prywatyzacyjnych.

bDSpcJrN

W związku z planowaną emisją euroobligacji, konsorcjum emisyjne Merrill Lynch i Deutsche Bank zorganizowało w poniedziałek w Londynie prezentację Polski. Podobne pokazy dla potencjalnych inwestorów odbędą się we Frankfurcie i w Amsterdamie.

Wielkość emisji euroobligacji, oprocentowanie i rentowność będzie znana w czwartek.

bDSpcJsi
wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)