Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Członek RPP: Spełnimy warunki przyjęcia euro

0
Podziel się:

Andrzej Sławiński uważa, że Polska może spełnić kryteria konwergencji.

Członek RPP: Spełnimy warunki przyjęcia euro
(PAP/Jacek Turczyk)

- _ Konieczne przed przystąpieniem do strefy euro spełnienie kryteriów konwergencji z Maastricht jest w przypadku Polski możliwe _- ocenił Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

_ - Duża część z dotychczasowego wzrostu inflacji w Polsce była efektem wzrostu cen żywności, surowców oraz cen kontrolowanych. Charakter tych zjawisk jest jednak przejściowy, zaś inflacja będzie się obniżała _ - powiedział Sławiński w TVP Info.

W ocenie Sławińskiego kryterium długoterminowej stopy procentowej było spełniane przez Polskę prawie nieprzerwanie przez szereg lat, zaś kryterium fiskalne z bardzo wysokim prawdopodobieństwem będzie spełnione.

_ - Jeśli chodzi o kryterium stabilności kursu walutowego to przykład Słowacji mówi, że stosunek strony europejskiej do spełnienia tego kryterium w sposób korzystny się zmienił. Jak wchodziły kraje dzisiejszej strefy euro do strefy euro, musiały stabilizować swoje kursy w bardzo wąskim przedziale 2,25 proc. w górę i w dół, natomiast w przypadku Słowacji to kryterium nie było już tak ściśle stosowane i to był przedział 15 proc. w górę i w dół _ - powiedział członek RPP.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)