Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Członek RPP: Stopy muszą nadal rosnąć

0
Podziel się:

Zdaniem Dariusza Filara kolejna podwyżka powinna nastąpić najpóźniej w czerwcu.

Członek RPP: Stopy muszą nadal rosnąć
(PAP/Radek Pietruszka)
bEJYExMB

Kolejne podwyżki stóp procentowych są nieuniknione, uważa członek rady Polityki Pieniężnej, Dariusz Filar.

Może to nastąpić w czerwcu, choć, jego zdaniem, stopy powinny zostać podniesione już w maju. On sam natomiast postulował zacieśnienie polityki pieniężnej już w kwietniu

- _ Nie przesądzałbym, że kolejna podwyżka stóp nastąpi dopiero w czerwcu. Jeżeli dane będą odpowiednio przekonujące, to może to być również maj _ - powiedział Filar wywiadzie w radiu PiN.

bEJYExMD

Tłumacząc brak podwyżki stóp procentowych w kwietniu, członek Rady przypomniał, że komunikacie po posiedzeniu RPP pojawiły się dwa bardzo ważne zdania mówiące, o tym, że sprowadzenie inflacji do celu w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśniania polityki pieniężnej oraz, że dla pełnej oceny perspektyw inflacji konieczna jest analiza danych napływających w najbliższym okresie.

ZOBACZ TAKŻE:

- _ To oznacza, że kolejne podwyżki stóp procentowych są nieuniknione. Nadal uważam także, że stopy na poziomie 6,0 proc. powinny wystarczyć do opanowania inflacji. Nie wykluczam jednak, że prognoza inflacji może wskazać konieczność kolejnych podwyżek stóp _ - powiedział Filar.

bEJYExMJ

Członek RPP dodał, że marcowe dane nie zmieniły trendu i dla niego byłoby to wystarczającym argumentem za podwyżką już w kwietniu. Wyjaśnił jednak, że być może część członków Rady nie zagłosowała za podwyżką, obawiając się negatywnego wpływu kolejnej podwyżki na wzrost gospodarczy. On jednak takich obaw nie ma.

- _ Wzrost gospodarczy roku 2008 na poziomie 5 plus nie jest zagrożony. Natomiast wzrost roku 2009 będzie w istotny sposób zależał od sytuacji światowej _ - podkreślił Filar.

bEJYExNe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)